Japán adóssága már 1 billiárd jen

Az államadósság mértéke nem érte váratlanul az elemzőket, de lélektani határ lehet az adóemelésre készülő kormány számára.

Japán államadóssága elérte az 1.000.000.000.000.000 jent – közölte a Bloomberg hírügynökség. Az összeg nagyobb, mint Németország, Franciaország és Nagy-Britannia államadóssága együttvéve, és nagyjából kétszerese a japán gazdaság méretének. Jelenleg nincs más fejlett ország, melynek a GDP-hez viszonyított adóssága ekkora lenne.

A Wall Street Journal szerint bár emlékezetes lehet a hatalmas, billiárdos mértékű szám, gazdasági szakértők számíthattak rá. Japán idén több kölcsönt vett fel, hogy fejlessze infrastruktúráját és általában véve élénkítse a gazdaságot az évtizedes stagnálás után. Az 1.000.000.000.000 000 jen (2,29 billiárd forint) mégis lélektani határ lehet, amely nyomást gyakorolhat Abe Sinzó miniszterelnökre a jövő tavaszra tervezett áfaemelés végrehajtását illetően. A miniszterelnök idáig inkább a gazdaság növekedésének beindításában, mintsem az adóemelésben bízott, ez utóbbit a reálgazdasági folyamatoktól tette függővé. A fogyasztást sújtó adó kétlépcsős emelésére vonatkozó terv szerint az áfa először a jelenlegi 5%-ról 8%-ra emelkedhet, majd 2015 októberében 10%-ra.

Hitelminősítő intézetek szerint az adók növelése visszahúzná a gazdasági növekedést és csökkentené a kormány iránti bizalmat. A miniszterelnök szakértői bizottságot hívott össze annak elemezésére, hogy milyen hatással lenne a gazdaságra egy esetleges adóemelés. A bizottság tagja lesz többek között a japán jegybank vezetője, Kuroda Haruhiko és a pénzügyminiszter, Aszó Taró is. A kormány csak szeptember 9-e után, a második negyedéves GDP növekedés újbóli kiértékelését követően dönt a várhatóan népszerűtlen intézkedésről, amely a CNN elemzői szerint pont akkor törné meg a gazdasági lendületét, amikor a növekedést segítő program kezdene beindulni.Szakértők szerint a fogyasztás terheinek növelésének nagyon lassúnak kell lennie, hogy valóban javító hatása legyen a gazdaságra.

Gál András

Friss hírek