Újra fellángolt a Gibraltár-vita Madrid és London között

Spanyolország újabb intézkedésekkel kívánja sújtani a Nagy-Britanniához tartozó Gibraltárt. Miután július végén a spanyol határellenőrzésnek köszönhetően több órás sorok alakultak ki a gibraltári határ mentén, a spanyol kormány áthaladási díjat tervez kivetni mindazokra, akik át akarnak kelni a spanyol-gibraltári határon. Spanyolország emellett további szankciókat is életbe akar léptetni a brit területtel szemben. Gibraltár szerint az újabb nézeteltérés alapja egy, a gibraltári partok mentén építendő mesterséges zátony, amelyet Spanyolország ellenez. A Gibraltár körüli vita egyébként nem újkeletű: Spanyolország régóta vitatja a terület feletti brit fennhatóságot.

Alig több mint egy éve, hogy a falklandi háború harmincadik évfordulója alkalmából éles diplomáciai szóváltásra került sor Argentína és Nagy-Britannia között: akkor a szigetország másik tengerentúli területe kapcsán izzottak fel a kedélyek.

Válaszul Spanyolország fokozta a határellenőrzést Gibraltár felé, ami több, olykor csaknem hét órás várakozáshoz vezetett a határátkelőnél. Spanyolország arra hivatkozott, hogy kötelessége fellépni egy nem-schengeni határszakaszon a csempészet ellen, s a szigorított határellenőrzés Gibraltárnál ezt szolgálja. Augusztus 4-én vasárnap pedig José Manuel Garcia-Margallo spanyol külügyminiszter egy helyi lapnak úgy nyilatkozott, hogy a kormány fontolóra veszi egy 50 eurós (körülbelül 15 ezer forintos) áthaladási díj kivetését mindazokra, akik a spanyol-gibraltári határon kívánnak átkelni. A díjból befolyó összeggel a kárt szenvedett halászokat támogatnák. Spanyolország és Nagy-Britannia között két hete kezdett ismét feszültté válni a viszony, amikor a gibraltári vezetés úgy döntött: mesterséges zátonyt telepít a partok mentén, azt állítva, hogy a zátonyok telepítése segítene a halállomány felduzzasztásában. A spanyol halászok szerint azonban a betontömbök akadályozzák őket a munkájukban.

A spanyol adóhivatal vizsgálatot indítana 6 ezer gibraltári személy – Gibraltárral szomszédos spanyol területeken található – ingatlanai ügyében. Az áthaladási díj azonban csak egy a spanyol kormány tervezett intézkedései közül. A madridi kormány ezen felül az alábbiakat tervezi:

  • Spanyolország lezárná légterét a Gibraltár felé közlekedő járatok előtt.
  • Az ország olyan szabályozást léptetne életbe, amely alapján a Gibraltáron üzemelő online szerencsejáték-cégeknek spanyol szervereket kellene igénybe venniük, amennyiben Spanyolországban is folytatni kívánják tevékenységüket. Ezáltal a spanyol adórendszer hatálya alá kerülnének, a jóval kedvezőbb gibraltárival szemben.
  • Spanyolország emellett megtiltaná a mesterséges zátony építéséhez felhasznált építőanyagok behozatalát a spanyol-gibraltári határon keresztül.

Reakciók

A brit külügyminisztérium augusztus 2-án behívatta a Nagy-Britanniába akkreditált spanyol nagykövetet. A brit kormány panaszt tett a nagykövetnek a spanyol-gibraltári határ mentén tapasztalható fennakadások miatt, s biztosítékokat kért arról, hogy a jövőben ez nem ismétlődik meg.

A spanyol külügyminiszter vasárnapi nyilatkozatát követően Nagy-Britannia több alkalommal is kiállt Gibraltár mellett. Augusztus 4-én a brit Külügyminisztérium szóvivője megerősítette:

„A miniszterelnök egyértelműen közölte, hogy a brit kormány tartja magát a gibraltári polgárokra vonatkozó alkotmányos kötelezettségeihez, és nem nyit vitát a terület szuverenitásáról. A Gibraltárral kapcsolatos nézeteltéréseinket Spanyolországgal politikai úton kívánjuk rendezni, európai uniós partneri kapcsolatunk révén; nem pedig aránytalan intézkedések által.”

Augusztus 5-én William Hague brit külügyminiszter a gibraltári miniszterelnökkel folytatott egyeztetések során kiemelte, Nagy-Britannia teljes mellszélességgel támogatja Gibraltárt Spanyolországgal szemben. A brit külügyminiszter felszólította Madridot, hogy tartsa be a 2006-os cordobai megállapodásban foglaltakat, és tartózkodjon minden olyan lépéstől, amely tovább fokozhatja a feszültséget.

Ugyanezen a napon David Cameron brit miniszterelnök is aggodalmát fejezte ki a szóban forgó intézkedésekkel kapcsolatban, azt állítva, hogy a spanyol kormány által tervezett lépések egyikéről sem történt egyeztetés a brit kormánnyal.

Augusztus 6-án a madridi brit nagykövet hivatalos jegyzékben tiltakozott a spanyol kormánynál. Válaszként közölték vele: még nincs eldöntve, hogy díjat vetnek-e ki a határátlépőkre, de megerősítették, hogy a törvényhozás komolyan fontolgatja azt. A nagykövettel tudatták azt is, hogy Spanyolország ragaszkodik az eddig telepített 70 betontömb eltávolításához a Gibraltár melletti öbölből, hangsúlyozván, hogy az intézkedéssel megsértették a nemzetközi tengerjogot. Gibraltár szerint azonban a mesterséges zátonyt a spanyolokkal való egyeztetést követően kezdték el telepíteni.

Augusztus 7-én David Cameron brit miniszterelnök személyesen avatkozott be a vitába: telefonon emelt panaszt spanyol kollégájánál, Mariano Rajoy miniszterelnöknél. A hívás nyilatkozati szinten eredményes volt. David Cameron szóvivője közölte: a két miniszterelnök egyetértése alapján nem engedhetik, hogy az ügy a kétoldalú kapcsolatok rovására menjen. Tervbe vették a két ország közti külügyminiszteri egyeztetést a nézeteltérések megoldására, Mariano Rajoy addig is ígéretet tett arra, hogy igyekszik normalizálni a helyzetet a spanyol-gibraltári határon. A miniszterelnökök abban is egyetértettek, hogy megoldást kell találni a két ország közti halászati vitákra.

Néhány órával később a két ország külügyminisztere is egyeztetett telefonon. Miután William Hague brit külügyminiszter ismételten hangsúlyozta a határon folyó ellenőrzés aránytalanságát, a két külügyminiszter megállapodott a feszültségek csökkentéséről. Mindketten egyetértettek továbbá, hogy a két fél közti párbeszéd Gibraltár bevonásával szükséges a helyzet rendezéséhez.

Gibraltár a maga részéről „kardcsörgetésnek” titulálta a spanyolok fenyegetéseit, és az Európai Bizottsághoz fordult az üggyel. Brüsszel ennek kapcsán úgy nyilatkozott: mivel Gibraltár nem része a Schengen-övezetnek, így Spanyolországnak kötelessége a határellenőrzés biztosítása a közös határszakaszon. Az EB azonban hozzátette, hogy Spanyolországnak eközben be kell tartania az uniós jogot; és az ellenőrzésnek, illetve egyéb intézkedéseknek meg kell felelniük az arányosság feltételeinek. A Bizottság szóvivője közölte, hogy az EB egy jövőbeli ülésén meg fogja vizsgálni annak a határátlépési díjnak a jogszerűségét, amellyel a spanyolok fenyegetőznek. Brüsszel augusztus 6-án jóváhagyta továbbá egy ellenőrző csoport kiküldését a spanyol-gibraltári határra. A csoport feladata biztosítani, hogy a határellenőrzés megfelel az arányosság feltételeinek.

Gömöri Roland

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »