Keszong elzárásával fokozódik a Koreai-félsziget krízise

Az elmúlt hetek sorozatos provokációit követően az észak-koreai rezsim blokád alá vette Keszong különleges gazdasági övezetét,a fokozódó krízisben az Egyesült Államok megkezdte csendes-óceáni támaszpontjaira való rakétapajzs telepítését.

Az észak-koreai hatóságok szerdán megtagadták a belépést dél-koreai dolgozóknak a demilitarizált határterületen elhelyezkedő Keszong különleges gazdasági övezetébe. Keszong ipari komplexuma Észak és Dél együttműködésének egyik utolsó szimbóluma. Blokád

alá helyezése az elmúlt hetekben nagymértékben felerősödött észak-koreai ellenségeskedés közepette született lépések – megelőző atomcsapással, illetve Szöul és Washington elleni rakétatámadással való fenyegetések, a fegyverszüneti egyezménye felbontása – után tovább növelve az aggodalmakat egy esetleges északi támadással kapcsolatban.

A szöuli egyesítési minisztérium szóvivője, Kim Hjung Szuk elmondása szerint Phenjan engedélyt adott a dél-koreai dolgozók hazatérésére Keszongból, viszont közel 480 munkába tartó dél-koreai belépését megtagadta. Kim Kvandzsin védelmi miniszter kijelentette, hogy minden lehetséges módszerrel garantálni fogják az iparvidéken maradt dél-koreai állampolgárok biztonságát, ha szükséges fegyveres erőkkel is, írja a Jonhap dél-koreai hírügynökség. Szerda estig 33 dél-koreai személy hagyta el Keszongot, ám további 835, dél-koreai és egyéb külföldi dolgozó tartózkodik a komplexum területén. A Jonhap hírügynökségnek nyilatkozott dolgozók szerint sokan azért választották a maradást, mert egyrészről egyelőre nem ismert, hogy Észak-Korea meddig kívánja fenntartani a saját maga számára is rendkívüli jelentőséggel bíró iparvidék blokádját a déli munkások elől. Emellett vállalataik működésének fenntartása miatt sem kívánták elhagyni a területet, mivel a távozást követően meghatározatlan ideig nem bizonyos az újbóli belépés lehetősége. A csütörtöki  nap folyamán ugyanis az északi hatóságok fenntartották a blokádot, s a közelmúlt politikai körülményeivel indokolták döntésüket Keszong elzárásáról, amely lépés tovább súlyosbítja a két állam elmúlt hetekben mélypontra süllyedt kapcsolatait. 

Észak-koreai hatóságok keddi jelentései szerint továbbá ismételten újraindítani, illetve kibővíteni tervezik a jongbjoni nukleáris komplexumot, köztük az urándúsításra és az atomfegyverekben használatos plutónium előállítására képes erőművet. Jóllehet kedden a dél-koreai külügyminiszter részvételével tartott sajtótájékoztatóján John Kerry amerikai külügyminiszter figyelmeztetést adott Észak-Korea számára, melyben „elfogadhatatlannak” nevezte Phenjan háborús retorikáját, az észak-koreai KCNA hírügynökség szerdai jelentésében foglaltak szerint az északi rezsim engedélyt adott atomfegyvereinek bevetésére.  

Katonai szakértők véleménye alapján Észak-Korea nem rendelkezik az amerikai szárazföldet veszélyeztető támadás technikai feltételeivel, azonban közepes hatótávolságú rakétával fenyegetést jelenthet Amerika Dél-Koreában és Japánban lévő támaszpontjaira. Kim Dzsongun rezsimjének folyamatos provokáció következtében Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter elrendelte a Guam szigetére, az USA csendes-óceáni támaszpontjára való rakétapajzs telepítését, valamint a haditengerészet két rombolójának térségbe vezénylését. „Láttuk Észak-Korea mai jelentését, ismét haszontalan fenyegetések” – mondta Caitlin Hayden, az amerikai nemzetbiztonsági tanács szóvivője. „A provokatív kijelentések hosszú lajstroma csak tovább fokozza Észak-Korea elszigeteltségét a nemzetközi közösségtől, és aláássa gazdasági fejlődésének célkitűzéseit” – tette hozzá.

Bak Ki Mun ENSZ főtitkár kijelentésében az észak-koreai krízis túl messzire ment, és tárgyalások összehívását kezdeményezte a Koreai-félszigeten kialakult helyzet megoldására.

Az egyre durvább észak-koreai fenyegetések szokatlan beavatkozást váltottak ki Kínától is, Phenjan egyetlen szövetségesétől és legfőbb pénzügyi háttértámogatójától, miután a pekingi külügy behívatta mindkét Koreai állam és az Egyesült Államok nagyköveteit a feszültség megoldására. Csang Jeszui (Zhang Yesui) kínai külügyminiszter-helyettes Peking komoly aggodalmainak adott hangot a jelenlegi helyzettel kapcsolatban, továbbá leszögezte, hogy minden oldalnak meg kell őriznie nyugalmát és el kell kerülnie a kölcsönösen provokatív akciókat, melyek tovább súlyosbíthatják a kialakult helyzetet.

Dóczi Tamás

Friss hírek