Akár két százalék is lehet a gazdasági visszaesés

Csütörtök reggel két kiemelkedően fontos adatot is publikál a KSH. A 2012 negyedik negyedévi előzetes GDP szám mellett a januári inflációs adatok is napvilágot látnak.

Az infláció nagyot csökkenhetett januárban, amit elsősorban a bázishatás magyaráz. Az év/év alapú fogyasztói árindex 3,7%-ra süllyedhet, hiszen a tavaly januári ÁFA emelés hatása először kerül ki a mutatóból. Idén egész évben alacsonyabb inflációra számítunk, 4% lehet az átlagos fogyasztói árindex.

Ez főként a rezsicsökkentő lépésekkel magyarázható, de a tavalyi élelmiszerár emelés miatti magas bázis is hozzásegíthet a mutató csökkenéséhez. E tényezőket ellensúlyozhatja azonban a tranzakciós adó és a telefonadó, melyeket jórészt beépítettek a szolgáltatók a fogyasztói árakba.

GDP szerintünk 2%-kal eshetett év/év alapon, hiszen az export vélhetően nem tudta ellensúlyozni a továbbra is gyengülő lakossági fogyasztást, a visszafogott kormányzati kiadásokat és a rekord alacsony beruházási szintet. Az egész év tekintetében 1,4%-os lehetett a recesszió. Idén már némileg javulhat a helyzet, mi kis, 0,4%-os növekedéssel számolunk.  Szerintünk ugyanis a választási évre készülve a kormány igyekszik segíteni a lakosságot (pl. rezsicsökkentés), ami az egyéb cikkekre költhető szabad jövedelem emelkedése miatt meghozhatja a várt fordulatot a lakossági fogyasztás évek óta tartó visszaesésében. Lefelé mutató kockázatot jelent azonban, ha az euróövezeti és főleg a német gazdaság idén is gyengén teljesít, illetve, ha további költségvetési kiigazításokra szorul a kabinet, a 3% alatti hiánycél elérése érdekében.

Kitekintő / Equilor

Friss hírek

Még mindig nincs rend Ceutában

Juan Jesús Vivas, Ceuta elnöke nyilvánosan bírálta a spanyol kormány passzivitását és eémondta, a helyzet a városban még mindig messze van a normálistól, nem lehet biztosan tudni, hogy hányan maradtak abból, a mintegy 80 ezer emberből, akik szabálytalanul léptek be Marokkóból július végén.

Read More »
www.higienia.net

Milyen egy erős takarítógép? (x)

Napjainkban a higiénia egyre inkább központi szerepet kap a mindennapi életben. Az elmúlt időszakban különösen nagy hangsúlyt helyeztek a tisztaságra, ami a személyes környezet mellett a munkahelyekre és közösségi terekre is igaz.

Read More »

Az autóhasználati lehetőségek új korszaka (x)

A gépjárművek finanszírozása régen döntően készpénzes vásárlást vagy hitelfelvételt jelentett. Az utóbbi évek gazdasági változásai azonban új megoldásokat hoztak. A cégek működésének és költségvetésének modernizálása egyre inkább a használat és nem a tulajdonlás irányába tereli a flottamenedzsmentet.

Read More »