Texas nem kér az Obamacare-ből

Texas konzervatív kormányzója (Rick Perry) bejelentette, hogy államában nem kívánja bevezetni a Barack Obama által ígért egészségügyi reformot, közismertebb nevén, az Obamacare-t. A terv lényege, hogy az USA területén kötelezővé teszi az egészségügyi biztosítás meglétét azok számára, akik ezt fizetni képesek, tehát munkahellyel rendelkeznek. A felmerülő többletköltségeket a magasabb jövedelműek progresszív (arányos) adóztatásával kívánja fedezni. 

Rick Perry kormányzó világossá tette, Kathleen Sebelius, szövetségi egészségügy miniszternek írott levelében, hogy nem áll szándékában állami egészségbiztosítást bevezetni Texasban vagy kiterjeszteni a MedicAid-et. Majd egy a Fox News csatornának adott exkluzív interjúban kiemelte, hogy Texas nem kíván részt venni az egészségügy szocializációjában sem. Megjegyzi továbbá, hogy maga a MedicAid is egy bukott program, melynek kiterjesztése csak adósságválságba juttatná az országot. Nem csoda, hogy a különállására büszke „Lone Star State” (Texas) kormányzója azt is megjegyzi, hogy a legcélszerűbb az volna, amennyiben az egyes tagállamok saját maguk biztosítanák, saját állampolgáraik egészségügyi ellátását, s ebbe a szövetségi kormányzatnak nem lenne beleszólása, mint mondja ez a texasi adófizető polgárok ügye, s nem a „washingtoni bürokratáké”, akik közül lehet, hogy többen még egy napot sem töltöttek Texasban. Perry a legfőbb problémának azt látja, hogy a reform miatt a tagállamok nem lesznek képesek ellátni saját „állam specifikus” egészségügyi szükségleteiket. Bírálta továbbá a szövetségi törvényhozás tagjait, akik szerinte nem voltak elég bátrak ahhoz, hogy a nyilvánvalóan elhibázott egészségpolitikai reformmal szemben felszólaljanak és tegyenek annak elfogadása ellen. 

A kormányzónak azonban nehéz küzdelme lesz, mert a Legfelsőbb Bíróság épp nemrég nyilvánította alkotmányosan jogszerűnek az egészségpolitikai tervezetet, s így zöld utat adott a szövetségi kormányzatnak a tervezet végrehajtásához. E felhatalmazással Washington egyedül is bevezetheti az egészségügyi reformokat, Texas vagy bármely más tagállam beleegyezése nélkül is. A kormányzó kiemeli, ez jellemző az Obama adminisztrációra, s nem ez az egyedüli eset, mikor centralizáltan, Washington-központilag akarja saját ötleteit ráerőltetni a különböző tagállamokra.

Kováts Megyesi Bálint

Friss hírek

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »
Volvo XC60 Recharge

Erős negyedévet zárt a Volvo

A kínai Geely többségi tulajdonában lévő Volvo Cars rekordszámú, 182.687 járművet értékesített az idei első három hónapban, 12 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. A tisztán elektromos autók aránya 21 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 18 százalékról.

Read More »