Vlagyimir Putyin vasárnapi győzelme a brit sajtó szerint is egyértelmű és egyoldalú volt. Míg David Cameron szorosabb együttműködést remél a két ország között, addig a brit lapok negatív kritikával illették Putyin újraválasztását.
David Cameron, brit miniszterelnök szorosan követte a vasárnapi orosz elnökválasztás eseményeit, írta a The Telegraph, majd az eredményt követően telefonon beszélt Vlagyimir Putyinnal. A brit miniszterelnök nem kifejezetten gratulációját adta át, hanem azt mondta, hogy egy szorosabb együttműködést remél London és Moszkva között. Reményei szerint a két ország le tudja küzdeni a jelenleg fennálló akadályokat, és egy mélyebb politikai és kereskedelmi kapcsolatot fognak kiépíteni. Cameron és Putyin továbbá beszéltek a szír helyzetről is, ahol minél előbb véget kell vetni a konfliktusnak, de egy esetleges polgárháború kialakulását is meg kell akadályozni.
A brit lapok is Putyin egyoldalú győzelméről számoltak be, emellett ugyanakkor éles kritikával illették a jelenlegi kormányfő visszatérését. A The Guardian szerint Putyin győzelme „fejfájást” és nagy dilemmát okoz nemcsak az Egyesült Királyság, hanem a nyugati államok számára is. Abban senki sem kételkedik, hogy Putyin májusban visszatér a Kreml falai közé, a lap ugyanakkor azt írja, hogy ugyanaz az ember lesz, mint aki 12 éven keresztül vezette Oroszországot: komprumisszumra képtelen, szúrkálódó és gyanakvó.
A The Telegraph egy erős ember visszatéréséről számol be. Putyin igaz, hogy a szavazatok 63 százalékát szerezte meg, támogatóinak bázisa az iskolázott középosztálybeli oroszok között számottevően csökkent, hiszen ők és gyermekeik a legelégetettlenebbek a mai Oroszországban. Ezt a lap azzal indokolja, hogy a szavazók már kiismerték őt, és Putyin nem a megoldást jelenti a fennálló problémák kezelésére, hanem Putyin maga a probléma. Kampányígéretei szerint az élet könnyebb lesz Oroszországban, a brit lap szerint ugyanakkor ezek csak üres ígéretek. Olyan példákkal próbálja alátámasztani ezt, minthogy az útrendszer „nevetséges” az országban, de Putyinnak palotája van Dél-Franciaországban, vagy hogy az orosz emberek nem tudják megfelelően iskoláztatni gyerekeiket.
Az újság arra is reagált, hogy az elnöki versenyben második legtöbb szavazatot begyűjtő Zjuganov miért nem nyerhetett Putyinnal szemben. Ezt a lap demográfiai problémákkal indokolja. A kommunista párt támogatói ugyanis főleg idős emberek, erre pedig nem könnyű egy sikeres politikai mozgalmat építeni. Edward Lucas, Oroszország szakértő szerint pedig az ellenzék túl gyenge ahhoz, hogy nyerni tudjon.
Külön foglalkozik a lap azzal, hogy Putyin győzelme mit is jelent Szíria számára. Cikkei szerint ez csak arra jó, hogy Bassár-el Aszad elnök hatalmon maradjon és az USA, valamint az ENSZ BT és a nyugati demokráciák befolyását megakadályozza a Közel-Keleten.
A Daily Telegraph szerint Putyin egy túlélő, mégis újraválasztását Mubarak, egyiptomi és Ben Ali, tunéziai elnökéhez hasonlítja, továbbá megjegyzi, hogy nem épp a legszerencsésebb egy leendő elnök számára, amikor választási győzelmének igazát kell bizonyítania.
A Reuters hírügynökség pedig egy elemzést készített arról, hogy Putyin győzelme mennyibe is fog kerülni pontosan az oroszoknak. Eszerint ígéreteinek megvalósítása évente a GDP 1,5 százalékát, közel 30 millárd dollárt teszi majd ki, de minden az olaj világpiaci árától függ.
A brit lapok szerint az 59 éves politikus utolsó elnöki mandátumára tér vissza a Kreml falai közé, és csak 2018-ig lesz Oroszország elnöke. Putyin igaz, hogy egyértelmű és meghatározó győzelmet aratott, a britek egyetértenek abban, hogy helyzete mégsem könnyű a folyamatos ellenzéki tüntetések miatt. Putyin évtizedeken át az egyik legnépszerűbb politikus volt, mára ez viszont már csak a látszat. Kérdés, hogy újraválasztása politikai népszerűsége csökkenésének egy újabb fejezete lesz, vagy egy valós újjáéledés. A britek szerint az előző feltevés tűnik valószínűbbnek.
Jacsó Andrea