Olaszországban januárban lépett érvénybe az a Maroni-Tremonti törvény, ami súlyos adóterhet ír elő a tartózkodási engedélyek kiadásához és meghosszabbításához. A törvényt még az előző, Silvio Berlusconi kormány fogadta el, de csak idén lépett hatályba. Az intézkedést sok kritika érte, hiszen nehezíti a tartózkodási engedélyek kiadását, az egyébként is nehéz anyagi körülmények között élő bevándorlók számára. Az olasz kormány úgy könnyítene a bevándorlók helyzetén, hogy hosszabb időre adnák ki a tartózkodási engedélyeket – írja a La Repubblica című olasz napilap.
A Maroni-Tremonti törvény 80-200 euróig terjedő adór ír elő a tatózkodási engedélyt kérvényezők számára, attól függően, hogy milyen tipusú kérvényt igényelnek. Ezen felül még eljárási díj fizetése is kötelező, mind a postai, mind az elektronikus úton benyújtott engedélyek után. A törvény megjelenése után a szakszervezetek és a bevándorlók is tiltakoztak, mert túlzottnak ítélik a nehéz gazdasági körülmények között az adó mértékét.
Az olasz kormány a törvényen nem módosítana, az adót teljes egészében ki kell fizetniük a bevándorlóknak, azonban a tatózkodási engedélyek időtartamának meghosszabbításával előnyösebb helyzetet teremtenének számukra, hiszen ritkábban kéne hosszabbításért folyamodni. A tervek szerint a tartózkodási engedélyek teljes átszervezése várható. A munkanélküli bevándorlók több időt kapnának arra, hogy új állást találjanak, a türelmi időt ugyanis 6 hónapról egy évre tolnák ki. Megjelenhet a lejárat nélküli engedély is, amennyiben valaki igazolni tudja, hogy rendelkezik olyan családi háttérrel, ami el tudja őt tartani. A kormány a változtatások mellett bevezetné az elektronikus ügyintézést, valamint az elektronikus enedélyeket is.
Szabó Dóra