Hamarosan a Mol erdélyi benzinkútjainál is feltűnnek az Igen, tessék! feliratú matricák, amelyek azt jelölik, hogy a betérők bátran fordulhatnak magyarul is a kiszolgáló személyzethez. Kolozsváron már 90 vállalkozás csatlakozott a tavaly indított kezdeményezéshez.
Egész Erdélyre kiterjesztené a Claudiopolis Egyesület és a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (KIFOR) a tavaly augusztus 15-én útjára indított Igen, tessék! szlogenű kezdeményezését, amelynek célja, hogy kiküszöbölje a magyarok lakta településeken gyakran előforduló helyzetet, amikor üzletekben, hivatalokban a magyarok románul beszélnek egymás között. Ebben az Igen, tessék! feliratú, tetszetős matricák segítenek, melyek a boltokba, irodába, vendéglőkbe belépők azonnal tudhatják, hogy társalognak velük az anyanyelvünkön is. Amint azt Vincze Róbert projektfelelőstől megtudtuk, kezdeményezésüket felkarolta az Erdélyben jelenlévő multinacionális vállalatok egyik legnagyobbika, a Mol Románia is. Ezt megerősítette lapunknak az olajtársaság romániai szóvivője is. Csog Éva elmondta, a vállalatvezetés szintjén már megszületett az elvi döntés az Igen, tessék! kampány támogatásáról, ennek mikéntjéről a későbbiekben döntenek.
Töretlen siker Kolozsváron
Az Igen, tessék! kampány Kolozsvárról indult, és a kincses városban a legsikeresebb. A programhoz már több mint 90 vállalkozás csatlakozott hivatalosan, sőt az eligazító zöld-fehér matrica már központi szervezés nélkül is terjed, sokan önszorgalomból is kiragasztották az ismerőseiktől kért vagy kapott lehúzóst.
A matricák a szórakozóhelységekben a legelterjedtebbek: az általunk megkérdezett pincérek egybehangzóan kijelentették, hogy a más városokból érkezett magyar egyetemisták kifejezetten előnyben részesítik azokat a kocsmákat, amelyek bejáratain jól látható helyen díszeleg a közismerté vált embléma. A vendéglátó-ipari egységek mellett a magyarul beszélő taxisok is jól jártak a kezdeményezéssel. „Korábban naponta szembesül olyan esetekkel, hogy csak későn derül ki az utasomról: sokkal jobban érezte volna magát az út alatt, ha az anyanyelvén társaloghat. Mióta kiragasztottam a matricát, elkerülhetővé váltak az ehhez hasonló kényelmetlen helyzetek, és mostanában többen szólalnak meg magyarul az autómban” – mondta el lapunknak egy kolozsvári taxisofőr.
„Örültünk, amikor megkerestek bennünket is, hogy csatlakozzunk a kampányhoz. Az elején kicsit aggódtam, nehogy valakinek szemet szúrjon a matrica, és rosszindulatúan belekössön, az ilyesmi akármikor előfordulhat. Szerencsére ezt nem tapasztaltam, viszont volt olyan eset, hogy valaki ennek köszönhetően tért be hozzánk” – mondta az ÚMSZ-nek a központban működő hobbibolt üzletvezetője.
A helyi és a megyei tanács is csatlakozott a projekthez. Így október óta már a megyeszékhely több pontján – különböző intézményekben és a turista információs irodákban – ingyenesen hozzá lehet jutni a KIFOR által készített, a kampány résztvevőinek üzlethelységeit is jelölő, egyik oldalán magyar, másikon pedig román utcaneveket feltüntető várostérképhez.
A jó példa ragadós
A kolozsvári sikereken felbuzdulva a Bihar megyei önkormányzat már két határozatot is hozott az anyanyelvhasználat népszerűsítése ügyében: döntöttek az Igen, tessék! kampány elindításáról, és elfogadták annak a logónak a pályáztatás útján elkészíttetett tervezetét is, melyet kifüggesztenek majd a hivatalokban, és amit a magyarul beszélő alkalmazottak kitűző formájában is viselni fognak. Szabó Ödön Bihar megyei tanácsos az ÚMSZ-nek elmondta, reméli, hogy a kolozsvári mozgalomhoz hasonlóan később Biharban is csatlakoznak civilek a kampányhoz. Januárban már megkezdődött a kétnyelvű kompetenciával rendelkező munkatársak felmérése, mely e hónap végén zárul le. Ezt követően, a tervek szerint, március végén küldik ki a feliratokat és kitűzőket használatra, melyekhez a csatlakozni kívánó önkormányzatok első körben ingyen juthatnak hozzá a megyétől – ismertette Szabó.
Marosvásárhely kimaradt
Folytatnak tárgyalásokat Szatmár megyében, Marosvásárhelyen pedig jó eséllyel néhány hónapon belül konkrét lépések is történhetnek, de közelebbit még nem árult el a továbbiakról Horváth Anna, az ötletgazda Claudiopolis Egyesület elnöke, aki hangsúlyozta: továbbra is keresik a kapcsolatot más megyékben működő civil szervezetekkel, akik felvállalnák, hogy a saját működési területükön partnereket gyűjtenek a vállalkozói szférából a programhoz.
A marosvásárhelyiek még nem hallottak a kezdeményezésről. Megkérdeztük Csegzi Sándor alpolgármestert, hogy a Nagyváradhoz hasonlóan kíván-e a városháza hivatalos lépéseket tenni, de, mint megtudtuk, eddig nem született ilyen indítvány, az elöljáró is csak a sajtóból ismeri a kezdeményezést.
Új Magyar Szó