Szombaton ismét több ezer szélsőjobboldali és legalább ennyi ellentüntető demonstrált az Elba-parti városban. Drezdában három neonáci szervezet jelentett be tüntetéseket, amire az egész országból várták a szimpatizánsokat – elmondásuk szerint körülbelül négyezer embert -, hivatalos források viszont alig ezer embert számoltak. A „Nácimentes Drezda” nevű szélsőbaloldali szervezet ellendemonstrációt szervezett, ahol nagyjából háromezer ember tüntetett a bőrfejűek ellen. Utóbbi szervezet tagjai kövekkel dobálták meg a rendőröket és barikádokat emeltek, amire a biztonságiak könnygázzal és vízágyúval válaszoltak.
Ez a héten már a második tüntetés volt Drezdában. Hétfőn tizenháromezer ember emlékezett meg békés keretek között a drezdai bombázás 67. évfordulójáról. A békés tüntetők közel négy kilométeres élőláncot alkottak a belvárosban. A megmozduláson részt vett Drezda polgármestere, aki az akciót „a nemzetiszocializmus, a rasszizmus és az erőszak elleni tanúbizonyságnak” nevezte. Az interjúkban megszólaló demonstrálók általános véleménye, hogy nem szabad hagyni, hogy szélsőjobboldali szervezetek „kisajátítsák ezt a szomorú napot”. Holger Treutmann, evangélikus lelkész is elítélte a szélsőjobboldali megmozdulásokat, a Miasszonyunk templomában tartott istentiszteleten elmondta: „… valamit tennünk kell, itt nincs helye a szélsőjobboldali eszmeiségnek.”
Drezda városát 1945. február 13-án támadta meg a brit és amerikai légierő a II. világháborúban. A három napig tartó műveletet Arthur Harris brit légimarsall csoportja tervezte meg. A szász városban semmilyen katonai célpont nem volt, ezért az akció a polgári lakosság ellen irányult. A támadás során óvatos becslések szerint húszezer, más becslések szerint nyolcvanezer ember halt meg, ezen kívül elpusztul Drezda történelmi belvárosának több mint 90 százaléka.
Molnár Tamás Levente