Titkosszolgálati módszereket is alkalmaznak a baloldali politikusokkal szemben

Németországban a belügyminisztérium korábbi állításával szemben az alkotmányvédelmi hivatal (BfV) nemcsak nyilvános adatok elemzésével kíséri figyelemmel a volt keletnémet állampárt utódszervezetéből alakult Baloldal (Die Linke) tevékenységét, de titkosszolgálati módszereket is alkalmaz, és a korábban becsültnél jóval több parlamenti képviselőt figyel meg.

A Der Spiegel című hírmagazin hétfőn megjelent száma szerint öt tartományban a BfV helyi szervezete klasszikus titkosszolgálati eszközöket is alkalmaz a Baloldallal szemben. A legutóbbi országos választáson csaknem 12 százalékot szerzett pártban így a belső elhárítás beépített emberei is dolgoznak, egyes politikusokat pedig lehallgat a hivatal, és más módszereket is alkalmaz.

A BfV a párt 76 fős Bundestag-frakciójából nem 27, hanem 42 képviselőt tart szemmel – közölte Klaus Ernst, a párt társelnöke a hétvégén az alkotmányvédelem tartományi szervezeteitől származó adatokra hivatkozva.

A belügyminisztérium és az érintett tartományok azzal indokolják a belső elhárítás eljárását, hogy a párt egyes csoportosulásai szélsőséges, a demokratikus berendezkedésre nézve veszélyes nézeteket vallanak. Így például a Kommunista platform vagy a Marxista fórum céljai nem férnek össze az alaptörvénnyel, ezért indokolt az ilyen csoportokkal kapcsolatban álló parlamenti képviselők megfigyelése. Az eljárás pedig törvényes, egy alkotmánybírósági határozat kifejezetten felhatalmazza a hivatalt választott tisztségben dolgozó politikusok megfigyelésére – hangoztatja a belügyi tárca.

Az ellenzék élesen bírálta a BfV-t a Baloldal megfigyelése miatt, és több vezető kormánypárti politikus is jelezte, hogy nem tartja helyesnek a hivatal gyakorlatát. Többen azt a véleményt fogalmazták meg, hogy a belső elhárítás aránytalanul nagy figyelmet fordít a Baloldalra, miközben egy neonáci terrorista sejt több mint egy évtizedig szabadon garázdálkodhatott Németországban.

Többen azt is megjegyezték, hogy a Baloldal egyszerűen nem jelent veszélyt a demokráciára. A párt politikusai „nem érdemelték ki (az alkotmányvédelmi hatóság) figyelmét” – fogalmazott Frank-Walter Steinmeier, a szociáldemokraták (SPD) parlamenti frakcióvezetője a Welt am Sonntag című vasárnapi lapnak.

A Der Spiegel hétfői beszámolója szerint az ügy elvi szinten leginkább azt a kérdést veti fel, hogy a BfV kizárólag olyan politikusokat figyelhet-e meg a Baloldal soraiból, akik feltételezhetően alkotmányellenes nézeteket képviselnek, vagy pedig szemmel tarthat olyan politikusokat is, akikkel kapcsolatban soha nem merült fel, hogy a demokratikus rend megdöntésén gondolkodnak.

Siegfried Kauder, a kormányzó CDU képviselője, a Bundestag jogi bizottságának elnöke ehhez hozzátette, szerinte „nincs rendben az a módszer, ahogyan a Baloldalt megfigyelik”, hiszen végeredményben „a parlament gyakorolja az ellenőrzést az alkotmány felett, és nem az alkotmányvédelem a parlament felett”.

MTI

Friss hírek