Brit és magyar nem az uniós alkura

Magyarország és az Egyesült Királyság hiúsította meg a Merkel-Sarkozy paktum gyors elfogadását, azaz az uniós szerződés-módosítással egybekötött költsgévetési fegyelem-szigorítást.

Magyarország és az Egyesült Királyság tartózkodása miatt a hajnalba nyúló tárgyalások után sem sikerült elfogadni az uniós alapszerződés gyors változtatását, ugyanis ehhez a 27-ek egyhangú beleegyezése kellett volna, ezért most kormányközi szerződésben keresik a megoldást az eurózóna tagjai. A 17-ek és másik hat uniós tagállam köt szorosabb szövetséget azért, hogy új szabályokat vezethessen be a költségvetési fegyelem szigorítása és a fiskális integráció növelése érdekében.

Herman Van Rompuy reggeli sajtótájékoztatója szerint négy ország maradt ki az elvi megállapodásból, a britek elfogadhatalannak találták a feltételeket, Csehország és Svédország pedig még konzultál a nemzeti parlamenttel. Az előre sejthető volt, hogy az Egyesült Királyság kibúvókat akar majd keresni és minden olyan törekvésnek gátat szab, mely a brit pénzügyi szektort érzékenyen érinti. A diplomáciai csetepaté hátterében az áll, hogy David Cameron, aki otthon folyamatosan kemény harcokat vív az euroszkeptikusokkal, nem akarja csorbítani a londoni City, azaz pénzügyi központ szerepét, ezért a nemzeti önrendelkezés részleges feladásáért jelentős ellentételezést várt volna a brit kormányfő.

Minden jót kívánok kollégáimnak – ezzel a mondattal jelezte elzárkózását David Cameron brit miniszterelnök, aki kijelentette, a javaslat egyszerűen nem volt elég jó Nagy Britanniának. A britek elzárkózását Nicolas Sarkozy francia elnök bosszúsan konstatálta: Nem fogunk bocsánatot kérni azért, amit az euró mentése érdekében teszünk.

Szigorú költségvetési fegyelem és a gazdaságpolitikák összehangolása a lényege az Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök által javasolt programnak, melyhez 23 ország csatlakozott. A tervek szerint közös pénzügyi szabályozást fogadnának el a munkaerőpiac, a társasági adó, valamint a pénzügyi tranzakciós adó területén, ezek aztán bekerülnek az unós alapszerződésbe is, írja a BBC. Az új megállapodást Sarkozy márciusig akarná rögzíteni.

A megegyezés szerint automatikus szankciókat vezetnek be azon országokkal szemben, ahol az uniós alapszabály ellenére az államháztartási hiány meghaladja a GDP három százalékát, valamint nemzeti alkotmányokban rögzítik a költségvetési egyensúlyra vonatkozó államadóssági plafont. A költségvetési szigor betartását garantálja, hogy még megszavazása előtt az Európai Bizottságnak joga lesz ellenőrizni és véleményezni a nemzeti költségvetéseket. Az EU-csúcson, ahogy várható volt elsikkadt az Európai Központi Bank szerepvállalásának kibővítése és az eurókötvények bevezetéséről sem folytattak jelentékeny vitát a szerepelők. Azonban döntés született az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) 2012-es életbe léptetéséről, melynek tűzerejét 500 milliárd euróra növelnék, közölte az EUobserver.

A szigorú alku gyors megkötésének – bár a csehek és a svédek is gondolkozási időt kértek – alapvetően két ország szabott gátat. A britek tartózkodása könnyen magyarázható, azonban Obán Viktor hátraarca már az uniós döntéhozóknak is fejtörést okoz. Budapestnek több időre van szüksége, hogy tisztázza a helyzetet és megfontolja a kérdést, fogalmaz a EUobserver. A magyar miniszterelnök ma reggeli sajtótájékoztatóján úgy nyilatkozott, még konzultálnia kell a parlamenttel, és csak azután tud döntést hozni, de Sarkozy francia elnök és Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnökének nyilatkozata szerint a két ország kategorikusan elzárkózott az alkutól.

Matus Dóra

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »