A zágrábi lapokat sem hagyta hidegen a Heti Válasz cikke, mely egyértelműen cáfolta annak a délszláv állításnak az életszerűségét, hogy a MOL elnök-vezérigazgatója két ciprusi cégen keresztül vesztegette volna meg Ivo Sanadert. A most is korrupcióval vádolt egykori horvát miniszterelnököt a magyar sajtóban megjelent információk szerint egyszerűen nem fizethette le Hernádi Zsolt, hiszen az ügyben érintett szigetországi vállalatok sokkal inkább köthetőek az orosz Gazpromhoz, semmint a magyar olajtársasághoz. Azonban a MOL vezetője a történtek ellenére sem számíthat az ügy gyors lezárására, mert a horvát médiumok többsége csupán a magyarok nemzeti összefogását látja a háttérben, nem pedig Hernádi ártatlanságát.
A Večernji list publicistája is beállt azon horvát újságírók sorába, akik szerint mára csak az bizonyosodott be, hogy a magyarok teljes vállszélességgel és minden szinten kiállnak a náluk vesztegetéssel vádolt vezérigazgatóért, s természetesen a nemzeti olajvállalat érdekeiért. A fentieket bizonyítandó a délszláv állam közvélemény-formálói gyors egymásutánban emlékeztették a horvát olvasókat arra, hogy nem is oly rég a magyar hatóságok már megtagadták zágrábi kollégáiktól a segítséget, s az általuk óhajtott jogsegély pozitív válasz híján sikkadt el.
A horvát sajtó már akkor sem fogadta el a délszláv hatóságok magyarázatát, – mely szerint így legalább gyorsabb lehet az egykori miniszterelnök elleni eljárás – s napokon keresztül Hernádi sérthetetlenségéről cikkeztek. Most pedig úgy érzik, hogy a magyar kollégáik is felsorakoztak a MOL mögé, s ezzel teljessé vált az elnök-vezérigazgató és cége védelme.
Az eset érdekességét csak tovább növeli, hogy az elektronikus médiát és az ott található hozzászólásokat böngészve egyértelműen arra a következtetésre lehet jutni, hogy a délszláv újságírók nyílt hadjárata csak részben hozta meg az általuk remélt eredményt, mert a horvát olvasók többsége nem Hernádi Zsolt szerepvállalását helyezte előtérbe, hanem a szerintük példaértékűnek számító magyar nemzeti összefogást.
Az mindenesetre biztosnak látszik, hogy a magyar olajtársaságot ért hónapok óta tartó horvátországi támadások az ott zajló választási kampány részét képezik, s az ügy lezárása csak a most vasárnapra kiírt voksolást követően történhet meg. Utóbbira pedig nyilvánvalóan komoly hatással lesz az a tény, hogy a MOL-lal megállapodó jelenlegi kormánykoalíció a horvát politikai szakértők egybehangzó véleménye szerint biztosan alulmarad december 4-én a szociáldemokraták vezette ellenzékkel szemben.
Mátraházi Tibor
Mátraházi Tibor