Bulgáriában vágják már a centit, október 23-án lesznek a helyhatósági- és államfőválasztások. A jelöltek befejezték nagy országjáró kampánykörútjaikat és az utolsó napokat már a közvetlen összecsapásoknak szánják. A Bolgár Nemzeti Televízió élő adásban közvetítette Roszen Plevneliev kormánypárti jelölt és szocialista ellenfele Ivajlo Kalfin vitaestéjét. A két jelölt az elmúlt húsz év összes eseményét és a jövő valamennyi nagy megoldandó kérdését felhasználta, hogy sarokba szorítsa ellenfelét. Személyeskedő beszólások, kínos kérdések, aktalebegtetések – a bolgár belpolitikai kampány nélkülözhetetlen kellékei. Így kell kampányolni!
Bulgáriában nem lehet országos kampányt folytatni személyes megmérettetések nélkül, a lakosság megköveteli, hogy lássa politikus aspiránsait összecsapni egymással. A rendszerváltást követően számos bolgár politikus-jelölt bukott meg az utolsó nagy próbán – az élő adásban történő ideológiai megmérettetésen. A legemlékezetesebb bukás a tíz évvel ezelőtti államfő-vitán történt, amikor Petar Sztojánov regnáló köztársasági elnök és kihívója, Georgi Parvanov jelenlegi államfő csapott össze egymással.
Sztojánov akkor aktatáskájából titkos dokumentumokat vett elő, melyekkel bizonyítani szerette volna a szocialista államapparátus választási manipulációit. A lakosság már a puszta ténytől, hogy egy államfő magával vihet titkos, állambiztonságot kockáztató dokumentumokat aktatáskájában egy nyilvános eseményre, megpecsételte Sztojánov sorsát.
Nüánszok dönthetik el egy választás kimenetelét, kellő agresszivitás és merő megfontoltság, megválogatott szavak és szilárd magabiztosság – ha mindennek a birtokában van a jelölt, akkor lehet biztos győzelme iránt. Ivajlo Kalfin volt külügyminiszter és Roszen Plevneliev volt regionális fejlesztésekért felelős miniszter ezeknek tudatában lépett ringbe a Bolgár Nemzeti Televízió épületében, hogy meggyőzzék a lakosságot – igen is, személyében találja meg Bulgária legalkalmasabb államfőjelöltjét.
A vita azonnal átcsapott személyeskedő összecsapássá, Kalfin mindenki nagy meglepetésére egy mappát lebegtetett meg, melyben adóügyeiről több évre visszamenőlegesen voltak hiteles dokumentumok. „Önön a sor, hogy bemutassa kapcsolatait az országgal” – szavakkal támadt Plevnelievre. Bulgária legkedveltebb politikusa válaszában nem maradt adós ellenfelének, szerinte nem mappákkal kell megnyerni a választást, hanem politikai tettekkel. „Adóügyeim tiszták és rendezettek, Kalfin Úr maga el fogja veszteni a megmérettetést” – szerinte az államfőnek pragmatikusnak kell lennie és tisztségével arra kell törekednie, hogy növelje az ország külföldi elismertségét.
A szocialista politikus szerint Plevneliev marionett bábu Bojko Boriszov kormányfő kezében. „Mindannyian tudjuk, hogy az országban jelenleg egy fő van, aki teljhatalomra törekszik” – okfejtésében Kalfin kiemelte, hogy az államfő személyével és döntéseivel a kormányt ellensúlyozza.
A két ellenfél teljesen ellentétes álláspontot képviselt az államfői intézmény joghatóságát illetően. Plevneliev szerint az államfő jogkörét nem szabad tovább bővíteni, inkább ki kell használni a kezében lévő összes eszközt, hogy képviselje az országot. A jobboldali jelölt szerint új alkotmánybírósági törvényt kell alkotni, a parlamentnek nagyobb jogkört kell biztosítani, hogy elutasíthassa az elnök vétóit. Kálfin ugyanakkor bővítené a köztársasági elnök mozgásterét, több témában engedélyezné az elnöki népszavazás kezdeményezését és nagyobb hangsúlyt tenne a szociális kérdésekre.
Plevneliev, aki személyesen vezette két éven át a regionális tárcához tartozó autópálya építéseket kifejtette, hogy maradi álláspontot képvisel Kalfin. „Hét éven belül hét új autópályánk lesz, Szófiát Isztanbullal többsávos autópálya fogja összekötni” – vizionálta előre a „Széles Mosolyként” elhíresült politikus.
Az energiabiztonság kérdése még jobban felpaprikázta a hangulatot – Kalfin szerint a Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) kormány figyelmen kívül hagyja a lakosság érdekeit. Szavaival a Várnától nem messze lévő agyagpala-földgáz lelőhelyek kiaknázására utalt. A lakosság ellenzi a gázmezők feltárását, a kormány pedig gazdasági lehetőséget lát benne. A szocialista jelölt megválasztása esetén népszavazás kiírását kezdeményezné, mely során a lakosok dönthetnének saját és lakókörnyezetük sorsáról. Plevneliev szerint az államfő kezében a népszavazás eszköze veszélyes fegyverként is funkcionálhat, ezért nem tanácsos felhasználni. „Emlékezzen csak vissza, Parvanov is referendumot kívánt kiírni a belenei atomerőmű sorsáról és nézze csak hol tart ma a folyamat” – utalt az erőmű kilátástalan helyzetére.
Arra a kérdésre, hogy támogatja-e vagy sem a belenei erőmű megépítését, Kalfin kitérő választ adott, miszerint egy százmilliókat felemésztő monstrumot szerződéssel kell alátámasztani nem pedig kormányzati deklarációkkal.
Plevneliev szerint az előző szocialista kormány idején 4,8 milliárd eurós beruházásról egyezett meg a kivitelezőkkel az állam, ma pedig a reális ár ennek többszöröse. „Valamit nagyon elszámoltak” – dobta vissza a labdát Plevneliev.
Mindkét jelölt megegyezett abban, hogy Oroszországot stratégiai partnerként kell kezelni a jövőben és liberalizálni kell az energiapiacot, hogy minél több beszállító forrásra számíthasson az ország. Záró mondandójában Kálfin az ország megbecsülésének a visszahozását és Boriszov hatalmi egyeduralmának a megtörését, míg Plevneliev a régi hibás döntések lezárását, valamint az új tettek sikerét prognosztizálta.
A két politikus személyében és ideológiájában is teljesen más irányt vizionál az ország számára. Kálfin háttérből irányító, megjelenésével nem túl megnyerő politikusként Georgi Parvanov nyomdokában haladna, Plevneliev friss, emberközeli természetével és Bojko Boriszovhoz hű politikával néz elébe a választásoknak.
Bulgáriának 10 év után új köztársasági elnöke lesz. Önök szerint ki lesz a befutó?
Milanov Viktor