Heteken belül lezárulhatnak a horvát csatlakozási tárgyalások

Lezárta a halászattal kapcsolatos fejezeteket Horvátország június 6-án a csatlakozási tárgyalások során, ezzel pedig diplomaták szerint Horvátország már csak egy lépésre van az EU-s csatlakozástól. A tárgyalásokat állítólag „heteken belül” le is zárhatják.

„Nagyon elégedettek vagyunk a konferencia kiementelével és biztos vagyok benne, hogy ez nem az egyetlen olyan fejezet volt, amelyet még ebben a hónapban lezárunk” – nyilatkozta a horvát csatlakozási tárgyalások vezetője, Vlagyimir Drobnjak a HINA hírügynökségnek. Györkös Péter, a brüsszeli magyar állandó képviselet vezetője azt mondta, az Európai Bizottság egy tisztviselője szerint a hátralévő négy, eddig még lezáratlan fejezet tervezetét a következő napokban fogják továbbítani az Európai Tanácsnak.

A halászattal foglalkozó fejezet lezárása után a horvát csatlakozási tárgyalásokon még további négy fejezet maradt hátra: a 23., amely az igazságszolgáltatással és az alapvető jogokkal foglalkozik, a 8. a versenypolitikával, a 33-as, amely a pénzügyi és költségvetési rendelkezéseket tartalmazza, valamint a 35-ös, amely egy technikai jellegű, „egyéb ügyekkel” foglalkozó része lenne a szerződésnek.

Györkös hozzátette, Magyarország mindent megtesz azért, hogy Horvátország még a magyar elnökség vége, vagyis június 30-a előtt lezárja a tárgyalásokat.

A legnagyobb kihívást jelentő fejezet, az igazságszolgáltatással és alapvető jogokkal foglalkozó 23-as azonban még mindig hátra van, ennek pedig az egyik legfontosabb része az, amely kimondja Horvátország együttműködését a hágai nemzetközi törvényszékkel.

A horvát csatlakozás egyik akadályának ugyanis eddig az számított, hogy a délszláv háború bűnöseinek bíróság elé állítását Horvátország sokáig halogatta, sőt, a törvényszék előtt álló egykori parancsonokok az országban nemzeti hősöknek számítanak. Az egyik főbűnös Ante Gotovina tábornokot idén áprilisban ítélték 25 év börtönbüntetésre az 1991-1995 között elkövetett háborús bűnökért.

A hágai nemzetközi törvényszék főügyésze, Serge Brammertz azonban az ENSZ Biztonsági Tanácsában hangsúlyozta, a horvát politikusok továbbra sem ítélték el nyilatkozataikban „objektíven” a háborús bűnös horvát tábornokokat, sőt, az 1995-ös Vihar hadműveletre vonatkozó iratok felkutatásában is csak korlátozott előrelépéseket tettek.

Nemrég a holland külügyminiszter Uri Rosenthal arról beszélt, hogy országa támogatna egy „kiegészítő mechanizmus” bevezetését, amivel ellenőrizni lehetne Horvátország vállalásainak teljesítését a csatlakozás után is, ezt a megoldást pedig állítólag Franciaország is támogatná.

A kérdést az EU külügyminiszterei június 20-án luxemburgi ülésükön fogják megtárgyalni, a végső döntést pedig valószínűleg június 24-25-én, a brüsszeli uniós csúcstalálkozón hozzák majd meg. Amennyiben az EU pozitívan dönt a horvát csatlakozási tárgyalások lezárásáról, az megkoronázhatjaa magyar elnökséget, amelynek egyik legfontosabb prioritása volt a horvát csatlakozás előmozdítása és a tárgyalások lezárása, a brüsszeli csúcsértekezleten pedig akár az unióba lépés konkrét dátumát is megállapíthatják majd – ez elképzelhető, hogy 2013. július 1-je lesz.

Kitekintő / Euractiv.hu

Friss hírek