E-egészségügyi munkacsoport dolgozik Budapesten

Egy új EU-s munkacsoport tartotta meg első ülését kedden, május 10-én Budapesten az e-egészségüggyel kapcsolatos hét keretében. A munkacsoport feladata az információs- és kommunikációs technológiák egészségügyben és szociális ellátásokban játszott szerepének felbecsülése lesz.

A munkacsoport az Európai Bizottságot fogja tanácsokkal ellátni azzal kapcsolatban, hogy hogyan lehetne az e-egészségügyben (eHealth) rejlő lehetőségeket jobban kihasználni egy biztonságosabb, jobb és hatékonyabb európai egészségügyi ellátás érdekében, valamint fel fogja térképezni az e-egészségügy, a távgyógyászat és a szociálpolitika közötti kapcsolódási lehetőségeket.

Az egészségügyi szakemberekből, betegek és orvosok képviselőiből, gyógyszeripari, valamint információs- és kommunikációs technológiákkal (IKT) foglalkozó cégek küldötteiből álló munkacsoport élén az észt elnök, Toomas Hendrik Ilves fog állni.

A Bizottság arra törekszik, hogy népszerűsítse az IKT szerepét az idősödő társadalom, a krónikus megbetegedések, az egészségügyi szakemberhiány, valamint a költségvetési megszorítások kezelésében. A bizottsági kívánságlistán olyan dolgok is szerepelnek, mint a távdiagnózis és -kezelés, vagy a betegek adatainak biztonságosabb megosztása.

A Bizottság végső soron azt reméli, hogy az IKT elő fogja segíteni az önsegélyezést, nagyobb önállóságot fog adni az időseknek és a betegeknek, valamint új diagnosztikai technikák kifejlesztését is segíteni fogja.

A Budapesten kedden felállított munkacsoportot Neelie Kroes, a digitális napirendért felelős EU-biztos, valamint John Dalli egészségügyi európai biztos is üdvözölte, ezzel is jelezve a Bizottság eme két szervezetének az érintettségét az e-egészségügyben.

Az Európai Bizottság digitális menetrendjében ráadásul az e-egészségügy az egyik kiemelt kezdeményezés, a munkacsoport felállítása mellett a Bizottság nyilvános konzultációt is tart a témáról, amelynek a válaszai és a konklúziók az E-egészségügyi akcióterv 2012-2020 előkészületeit segítik majd. Az akciótervet várhatóan még az év vége előtt be is mutatják.

Neelie Kroes azt mondta: „Azt várom a munkacsoporttól, hogy kreatívan gondolja végig a digitális terület lehetséges következményeit és a lehetőségeit abban, hogy hogyan lehet az egészségügyi ellátás fogadásában és szolgáltatásában, valamint a saját egészségünk kezelésében ezt felhasználni az elkövetkezendő években.”

A legutóbbi e-egészségüggyel kapcsolatos felmérés azt mutatta, hogy az IKT lehetőségeit egyelőre nem használják ki teljesen: bár a legtöbb kórház szélessávú internetkapcsolattal rendelkezik, csak 4 százalékuk engedélyezi, hogy a betegei online is hozzáférjenek saját betegadataikhoz.

A munkacsoport munkájában figyelembe fogja venni a jelenlegi uniós szintű politikai fejleményeket, így a digitális menetrendet, az aktív és egészséges időskorral kapcsolatos kísérleti európai innovációs partnerséget, valamint a betegjogokkal kapcsolatban elfogadott legutóbbi irányelvet is, a leginkább azonban arra fog koncentrálni, hogy az innovációt hogyan lehet hasznosítani az egészségügyben.

Kitekintő / Euractiv.hu

Friss hírek