Így mentené meg Portugáliát a jobboldal

A legnagyobb portugál ellenzéki párt programjában kisebb parlamentet, kisebb önkormányzatokat és egyszerűbb adórendszert ígér.

Egy héttel riválisát, a Szocialista Pártot (PS) követően a jobbközép Szociáldemokrata Párt (PSD) is közzétette 122 oldalas választási programját. A dokumentum igazodik az uniós mentőcsomagról aláírt megállapodásban foglalt követelményekhez, ugyanakkor több ponton még radikálisabb reformokat irányoz elő. A PSD elnöke és kormányfőjelöltje, Pedro Passos Coelho a dokumentum bemutatásakor elmondta, pártja nem „rózsaszínű” programmal, hanem „nehéz intézkedésekkel” készül a választásokra az ország „drámai helyzetének” kezelése érdekében.

A választási program szerint a PSD a jelenlegi 230-ról 181-re csökkentené a parlamenti képviselők számát, és csupán 10 miniszterrel és 25 államtitkárral kormányozna. A minisztériumi tanácsadók számát fokozatosan megfeleznék, de spórolnának többek között a kormányzati gépkocsikon is. A választási rendszert átalakítanák, és bevezetnék a preferenciális szavazást. A közigazgatás karcsúsítása céljából az „öt az egyhez” szabályt alkalmaznák, amelynek alapján öt távozó köztisztviselő helyére egy új alkalmazottat lehetne felvenni. Emellett az ellenzéki párt az önkormányzati képviselők létszámát is csökkentené.

A választási program új adórendszer megteremtését irányozza elő, amely ösztönzi a kis- és középvállalkozásokat, és elsősorban az exportot. Az új rendszerben csökkenne a személyi jövedelemadó progresszivitása azáltal, hogy egyes sávokat összevonnának.

A decentralizáció jegyében a PSD bővítené az önkormányzatok hatásköreit, különösen az oktatás és az egészségügy területén. A privatizációkat illetően a párt az uniós mentőcsomag feltételéül szabott magánosítások mellett magánkézbe adná többek között a portugál hírügynökséget és a közszolgálati televízió egyik csatornáját, valamint koncesszióba adná a lisszaboni és a portói tömegközlekedést is; a privatizációktól a párt a GDP 3 százalékának megfelelő összegű bevételt remél.

A program bemutatásakor Passos Coelho kijelentette, a júniusi előrehozott választások egy José Sócratessel szembeni népszavazásnak is tekinthetők, amelyen a választópolgárok véleményt mondhatnak az elmúlt hat év „megbocsáthatatlan” kormányzati teljesítményéről. A pártelnök egyidejűleg – a nagykoalíciós találgatásoknak ellentmondva – leszögezte, hogy a következő kormánynak „vagy a PS lesz tagja, vagy a PSD”, de a kettő együtt semmiképp.

Szentváry-Lukács Mariann

Friss hírek