A bibliával kezdődik az elnökjelölési idény Amerikában

Evangéliumi keresztény előretöréssel veszi kezdetét a 2012-es elnökjelölési idény Amerikában. Az iowai jelölőgyűlések nemcsak hogy fontos belpolitikai indikátorok, de akár a választások végkimenetelét is meghatározhatják.

Az emberek a győztes táborhoz szeretnek tartozni, nem fogják a szavazatukat valaki olyanra vesztegetni, aki már a legelején is rosszul teljesít – dióhéjban ennyiben áll az iowai mágia, ez a ciklusról-ciklusra egyre nagyobb médiafigyelemnek örvendő babona, melynek erejét, három évtizeddel ezelőtt először Carter elnök mozgósította sikeresen. A választási idény első, kiemelt fontosságú eseményeiként számon tartott iowai jelölőgyűlések eredményei olyan korai jelzések, amelyek nagy valószínűséggel mutatják meg, hogy mely nevek számíthatnak elnöki jelölésre a pártok nemzeti kongresszusain is. Noha a zömében jómódú, vallásos lakosságú tagállam a delegáltak alig egy százalékáról dönt szövetségi szinten, a jelöltek több tízmillió dollárokat költenek politikai hirdetésekre a helyi médiumokban.

A pro-lifer Iowa

A 2012-es jelölőgyűlésekig ugyan még több mint 10 hónap van hátra, Iowa állam 99 választókerületében a kampány már teljes erővel dübörög. Az itt élő evangéliumi keresztény többség a választási vitákat a gazdasági kérdésektől a szociális és kulturális problémák felé szeretné billenteni. A vallásos aktivisták az abortusz és a melegházasság témáinak újbóli beizzítása mellett abban a kérdésben is döntő szerepre törekszenek, hogy ki legyen a konzervatívok arca 2012-ben.  A republikánus párt mögött tömörülő társadalmi koalíció legszervezettebb és legaktívabb csoportjainak számító evangéliumi gyülekezetek 2008-ban Mike Huckabee-t is győzelemre segítették, annak ellenére, hogy a volt arkansas-i kormányzó kampánya volt a legalulfinanszírozottabb a mezőnyben.

Nemzeti szinten a zord költségvetési realitások a háttérbe szorítják a melegekkel és az abortusszal kapcsolatos kérdéseket, a jelen financiális helyzet inkább a gazdaság-centrikus kampányoknak kedvez. Figyelembe véve, hogy az iowai forduló kritikus fontossággal bír az elnökválasztás folyamatában, komoly hátránnyal indulhatnak azok a republikánus jelöltek, akik arra számítottak, hogy a válság miatt az evangéliumi kereszténység is fegyverszünetet köt – ha csak átmenetileg is – a melegjogokkal és a liberális családtervezéssel. A már biztosan tudható konzervatív nevek közül ilyennek számít az egykori massachusettsi kormányzó, Mitt Romney, a jelenleg még hivatalban lévő kormányzó, Haley Barbour Mississippiből, valamint az indianai kormányzó, Mitch Daniels is – adja hírül az AP.

Az esélyesek

„Ha rendbe tesszük a kultúránkat, a gazdaságunk is javulni fog” – idézi a Los Angeles Times a republikánus Steve Kinget egy keresztény aktivistáknak tartott iowai gyűlésről. King csupán az egyike azoknak a lehetséges jelölteknek, akik az evangéliumi hullámot meglovagolva szinte biztos támogatásra számíthatnak vallásos konzervatív részről. Az alaszkai Sarah Palin, a minnesotai Michele Bachmann, vagy a jövőre újból az elnökségre pályázó Huckabee mellett az egyik legtudatosabb versenyző a Clinton elnökség ideje alatt házelnökként szolgáló Newt Gingrich, aki hányattatott magánéletét új, befolyásos barátokkal igyekszik kompenzálni. Gingrich, túl a második válásán és egy nagy nyilvánosságot kapott házasságon kívüli afféron most San Antonióban keresi Iowa kegyeit is.

Az előző választások egyik legvitatottabb alakja, a san antoniói Cornerstone megagyülekezet prédikátora, John Hagee a hétvégén vezérszónokként engedte Gingrich-t a mikrofonhoz. Hugee a 2008-as McCain kampány egyik legfontosabb támogatója volt egészen addig, amíg a politikus vissza nem utasította az időközben kényelmetlenné váló segítséget: A teleprédikátor egyebek között olyan kijelentéseket tett, hogy a Katrina hurrikán „Isten ítélete” New Orleans-on, melyet „megsokasodott bűnei” miatt kell elszenvednie. Gingrich március elején nyilvánosan ismerte be magánéletét beszennyező – és az evangéliumi szavazókat elriasztó – hibáit, vasárnap pedig a megbocsátásról, és az újra megtalált hitéről beszélt, amelyet a 2012-es politikai erőfeszítéseinek központi elemévé kíván emelni:

„Hitünk középpontjában az a felismerés áll, hogy ez az élet csak egy ideig-óráig tartó pillanata egy sokkal hosszabb utazásnak, földi létünket erre a nagyobb életre való készüléssel kell kitöltenünk. Ha tisztán szekuláris módon élünk, és nem hisszük, hogy létezik egy hatalmasabb élet, akkor minden jelenvaló csupán merő ostobaságnak fog tűnni” – idézi Gingrich-t San Antonióból a Yahoo News politikai bloggere, Holly Bailey.

Amennyiben 2012. február 6-án Iowa állam republikánus szavazói a csapnivaló gazdasági helyzet ellenére is a szekuláris, ateista Amerikával kapcsolatos aggodalmaikkal fognak kikelni az ágyból – a túlzott költekezés és versenyképtelenség víziói helyett – , úgy nagyon valószínű, hogy az újraválasztásért harcba induló Obama elnök a közgazdászguruk helyett egy valóságos civil szentben fogja az igazi kihívóját megtalálni.

Tatai Gábor

Friss hírek