Másodszori zöld út a nyelvtörvénynek

Megkezdődött az idei ülésszak a szlovák parlamentben, ahol a képviselők munkájukat a módosított nyelvtörvény másodszori elfogadásával kezdték. A törvénnyel kapcsolatos megosztottság azonban továbbra is fennáll: nemcsak Szlovákiában, de Magyarországon és Strasbourgban is kétségek merültek fel – még a módosítások után is.

Másodszorra is megszavazta a szlovák parlament a módosított nyelvtörvényt – hiába dobta vissza decemberben a szlovák államfő, Ivan Gašparovič. Bár a magyar kormány örömmel nyugtázta a fejleményeket, szlovák oldalon többen is hangot adtak ellenérzésüknek.

Pozitív előrehaladás

A nyelvtörvény eredeti verziójával szemben az ismételten elfogadott és módosított nyelvtörvény többek szerint pozitív fejleményeket tükröz a szlovákiai kisebbségek, elsősorban a magyar közösség számára. Bugár Béla, a Híd-Most elnöke elmondása alapján ugyanis amellett, hogy a pénzbírságok 5000-ről 2500 euróra csökkentek, a magánszemélyek büntethetősége megszűnt. Kizárólagosan állami és önkormányzati szerveket számoltathat el – a szlovák államfő szerint meglehetősen önkényes alapon tevékenykedő – kulturális minisztérium.

Ezen túlmenően, bár a közérdekű információk közlése államnyelven mindenképpen meg kell, hogy történjen, más esetben azonban a hatóságokat nem kötelezik a többségi nyelv kizárólagos használatára. Azon településeken pedig, ahol a kisebbségek aránya meghaladja a lakosság 20 százalékát, a tanácskozásokat az adott kisebbségi nyelvén bonyolíthatják. Továbbá emléktáblák és emlékművek elhelyezésekor a szöveg és a méret kapcsán nem lesz szükség minden esetben a minisztériummal való konzultációra.

Éppen Pozsonyban tárgyalt Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár, amikor értesült a szlovák parlament döntéséről. Újságíróknak adott nyilatkozatában kifejtette, hogy a magyar kormány részéről örömmel nyugtázták a fejleményeket, mindazonáltal Budapestnek továbbra is vannak fenntartásai a nyelvtörvénnyel kapcsolatosan.

Támadás szlovák és magyar oldalról

A Szlovák Nemzeti Párt (SNS) azonban azonnali egyet nem értésének adott hangot: Rafael Rafaj szerint a törvény nem tartja tiszteletben az államnyelvet, sőt, egyenesen az államnyelv diszkriminációját, eltemetését hordozza magában. A párt, amint alkalma adódik rá, meg fogja támadni az újonnan elfogadott törvényt az alkotmánybíróságon: ehhez azonban szövetségesekre lesz szüksége, ugyanis az SNS-frakció kilenc politikusa nem elegendő az alkotmányossági felülvizsgálat megindításához. Szlovákiában ehhez legalább 30 képviselő aláírására van szükség.

Mindeközben a Híd-Most pártnak sem lehet teljes az öröme: az államfői vétó után ugyanis megpróbálták a törvény újratárgyalásakor a kisebbségi nyelvhasználati küszöb nagyságát az előírt 20 százalékról 10-re lealkudni. Ehhez azonban a koalíció többi pártja, különösen a KDH nem járult hozzá. Továbbá azt sem szabad elfelejteni, hogy bár Bugár szerint magánemberekre nem róhatnak ki pénzbírságot, Pfundtner Edit, a szlovák-magyar párt szakértője ezzel némileg ellentétesen nyilatkozott korábban.

Az államfői vétó okait sem orvosolták: Ivan Gašparovič észrevételei alapján a kulturális minisztérium gyakorlatilag önkényesen dönthet a büntetések kiszabásáról és azok nagyságáról. Rendelkezéseit a törvény ugyanis csak minimálisan korlátozza. Más források szerint az államfő nemtetszését a magánszemélyek büntethetetlensége váltotta ki.

Ugyanakkor a pénzbírság megtartását a Magyar Koalíció Pártja hevesen ellenzi: a szlovákiai magyar párt bár most nem parlamenti erő, mégis élesen bírálta a kormánykoalíciót, és különösen Bugárék pártját a pénzbeli büntetések megtartása miatt. A Híd-Most vezetőjének válasza mindössze annyi volt, hogy pártja csak egy a négy koalíciós pártból: kompromisszumot pedig csupán ebben a formában lehetett elérni.

Kifogások Strasbourgból

Szlovákiát bírálta a minap az Európa Tanács (ET) is a nyelvtörvény miatt: a strasbourgi székhelyű testület szerint ugyanis egy átfogó szabályozásra lenne szükség, ami egyensúlyt teremtene az államnyelv és a kisebbségi nyelvek használati joga között. Emellett pedig az ET arra is felhívta a figyelmet, hogy a nyelvtörvény által előírt bírságolás nincs összhangban a Szlovákia által is aláírt, a nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezmény előírásaival.

Az igazat megvallva Budapest öröme sem felhőtlen: az Európa Tanács által hangsúlyozott egyensúly megteremtését sugallja a magyar kormány is szlovák partnerének, remélve, hogy ez a módosítás csak a kezdet – ennél még jobb formába is önthetik majd a törvényt. Azt, hogy ennek mennyi az esélye, még előre nem lehet látni: egyrészt a szlovák-magyar vegyesbizottságok ülésein mindeddig szóba sem került a téma. Másrészt pedig a szlovák kormánykoalíció merevségébe minden olyan témában belebotlunk, amelyekre a koalíciós szerződésben a kormányalakító pártok nem tértek ki.

Zsár Virág

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »