Beavatkozásra készül az EU Líbiában?

  • Líbiát az Európai Unió olyan eszközökkel kívánja segíteni, amelyek a líbiai emberek és a líbiai kormány érdekeit szolgálják politikai, gazdasági és biztonsági szempontból.
  • Ezt hangsúlyozta Luxembourgban Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője az uniós tagországok külügyi és védelmi minisztereinek tanácskozására érkezve hétfőn.
  • Mogherini kitért arra is, hogy a migrációval kapcsolatban a líbiai helyzet megoldása elodázhatatlan és elengedhetetlen feladat.
  • Kiemelte, hogy a külügyi és védelmi miniszterek várhatóan arról is megállapodnak, hogy a menekültek megmentése és az embercsempész-hálózatok felszámolása érdekében a földközi-tengeri Sophia misszió munkáját kiterjesztik a líbiai felségvizekre is a líbiai egységkormány és az ENSZ Biztonsági Tanácsának beleegyezésével.

Líbiát az Európai Unió olyan eszközökkel kívánja segíteni, amelyek a líbiai emberek és a líbiai kormány érdekeit szolgálják politikai, gazdasági és biztonsági szempontból – hangsúlyozta Luxembourgban Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője az uniós tagországok külügyi és védelmi minisztereinek tanácskozására érkezve hétfőn.

A tanácskozás napirendjének középpontjában a migráció áll, aminek apropóját az adja, hogy most egy éve a Földközi-tengeren 800-an vesztették életüket, amikor elsüllyedt egy migránsokat szállító hajó – mondta a főképviselő.

Mogherini kitért arra is, hogy a migrációval kapcsolatban a líbiai helyzet megoldása elodázhatatlan és elengedhetetlen feladat.

Az uniós segélyprogramok előkészítése jól halad: konkrét területek konkrét projektjeit kívánják támogatni, amelyek a líbiai emberek és a líbiai kormány érdekeit szolgálják politikai, gazdasági és biztonsági szempontból – mondta a főképviselő.

Arról tájékoztatott, hogy a megbeszélésekbe videokapcsolaton keresztül bekapcsolódik Fájez esz-Szarrádzs líbiai miniszterelnök is, akivel az Európai Unió által nyújtható támogatási lehetőségek részleteiről tárgyalnak.

Kiemelte, hogy a külügyi és védelmi miniszterek várhatóan arról is megállapodnak, hogy a menekültek megmentése és az embercsempész-hálózatok felszámolása érdekében a földközi-tengeri Sophia misszió munkáját kiterjesztik a líbiai felségvizekre is a líbiai egységkormány és az ENSZ Biztonsági Tanácsának beleegyezésével.

A migrációról folytatott tanácskozás vendége lesz Filippo Grandi, az ENSZ menekültügyi főbiztosa is, aki ismerteti a szervezet májusi, Ankarába tervezett humanitárius világtalálkozójának részleteit. A menekültügyi főbiztossal folytatott munkaebéden a szíriai válság fejleményeit is megvitatják majd, valamint az afrikai országokban jelentkező migrációról és annak megoldási lehetőségeiről is szó lesz.

Mogherini elmondta, hogy az Iszlám Állam nevű terrorszervezet elleni és a szíriai helyzet megoldására létrehozott stratégia további részleteinek kidolgozására is nagy figyelmet fog fordítani a tanácskozás, valamint a keleti partnerség kérdéskörét járják körül a résztvevők, előkészítve a jövő hónapban esedékes miniszteri szintű keleti partnerségi találkozót.

Kitekintő / MTI

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »