Magyarország is rámozdul az újranyíló iráni piacra

Magyarországnak a semmiből kell újjáépítenie a gazdasági kapcsolatokat Iránnal a közel-keleti ország több mint egy évtizedes nemzetközi elszigeteltségének véget vető nukleáris megállapodás után – jelentette ki Brüsszelben Szijjártó Péter, magyar külügyi-, és külgazdasági miniszter.

Új lapot nyithat a kétoldalú kapcsolatokban az Iránnal július 14-én kötött átfogó megállapodás a közel-keleti ország atomprogramjáról – szögezték le közös hétfői közleményükben az EU-tagállamok külügyminiszterei, akik azt is nyilvánvalóvá tették, hogy az országot sújtó gazdasági és pénzügyi szankciók feloldásának akkor jön el az ideje, ha a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (IEAE) meggyőződött róla, hogy Teherán maradéktalanul végrehajtotta az atomprogramjával összefüggésben az átfogó cselekvési tervben tett vállalásait.

Az EU tagállamai, miközben méltatták a kül- és biztonságpolitikai főképviselőnek, Federica Mogherininek és Németországnak, Nagy-Britanniának és Franciaországnak az iráni alku elérésében játszott kiemelkedő szerepét, fél szemmel már a perzsa állammal való politikai és üzleti kapcsolatok újraépítésére kacsintanak.

Ennek jeleként Sigmar Gabriel, német gazdasági miniszter már vasárnap Teheránba sietett, hogy a jövőbeni együttműködésről tárgyaljon. Németország, Franciaországgal és Olaszországgal együtt nagy üzleti megrendelésekben bízik Iránban, amelynek gazdaságát valósággal térdre kényszerítették a tíz éven át tartó nemzetközi szankciók.

Szijjártó Péter – aki néhány hete maga is ellátogatott Teheránba – a BruxInfo érdeklődésére elmondta, hogy Magyarországnak tulajdonképpen a nulláról kell újjáépíteni gazdasági és kereskedelmi kapcsolatait az Iráni Iszlám Köztársasággal. A külgazdasági miniszter már látogatását követően bejelentette, hogy tárgyalások kezdődnek a két ország között egy beruházásvédelmi- és a kettős adóztatás elkerülését célzó megállapodások megkötéséről.

Szijjártó hétfőn elárulta, hogy a kormány a magyar-iráni gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok fejlesztésével összefüggésben hétpontos akciótervet fogadott el. Ez többek között az öntözést is beleértve a vízgazdálkodás, a mérnöki szolgáltatások, a városüzemeltetés és az autóipari beszállítások terén lát üzleti lehetőséget a magyar cégek számára. A cselekvési terv többek között egy magyar kulturális intézet megnyitását is előirányozza Teheránban.

Magyarország úgy véli, hogy Irán visszatérése a nemzetközi közösségbe elősegíti a Közel-Kelet stabilitásának helyreállítására irányuló erőfeszítéseket – szögezte le a külügyminiszter.

Az ENSZ Biztonsági Tanács hétfőn megszavazta a nemzetközi közösség és Teherán között az iráni nukleáris energia békés célú felhasználásáról kötött megállapodást. Az alku végrehajtását a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (IAEA) szakértői ellenőrzik majd, és az ő véleményüktől függ majd az Iránnal szemben bevezetett gazdasági és pénzügyi szankciók fokozatos feloldása is. Az EU már a korábbi, februári megállapodást követően felfüggesztett néhány korlátozó intézkedést, aminek időtartamát nemrég hat hónappal meghosszabbították.

Mivel az EU-szankciók csak az iráni nukleáris programra vonatkoztak, ezért a kivezetésük is könnyebben mehet, mint az Egyesült Államok által bevezetett korlátozásoké, amelyek a terrorizmus támogatása és az emberi jogok megsértése miatt is sújtották a perzsa államot.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »