Máris támadják a belga kormányt

Charles Michel újdonsült miniszterelnök nem sokáig örülhetett a kormányalakítás sikerének, hiszen a politikust első hivatalban töltött hetén szinte szétszedte a belga sajtó. A kormányfő két kabinettag helyett is magyarázkodásra kényszerült, mert azok a náci Németországgal való kollaborációt éltették.

Alig egy héttel azután, hogy Belgium sikeresen kormányt alakított, a sajtó máris kritizálni kezdte a kabinet több tagját. Charles Michel miniszterelnöksége tehát meglehetősen nehezen kezdődik, hiszen az ellenzék ezen felbuzdulva távozásra szólított fel két, mindössze egy hete hivatalban lévő kormánytagot. A politikusokkal szembeni vádak alapját a náci Németországgal való kollaboráció ügye jelenti, hiszen a sajtó szerint azok nem egyértelműen utasították el „a belga történelemnek ezen szégyenfoltját”.

A támadások középpontjában Jan Jambon, az Új-Flamand Szövetség( N-VA) egyik politikusa áll, akit legtöbben egy interjú miatt kritizálnak, amely során a politikus nem ítélte el elég egyértelműen a hitleri Németországgal való együttműködést, hanem a kollaboránsok részéről politikai okokra hivatkozott. Jambon szerint az ellenséggel való kooperációnak megvoltak a maga okai, és nem szabad a múltat egyoldalúan értelmezni.

Jambonnál nagyobb port kavart Theo Francken, ugyancsak N-VA politikus, amikor részt vett Bob Maes születésnapi ünnepségén. A látszólag triviális ügy hátterében Maes második világháborús szerepvállalása áll, nyílt titok ugyanis, hogy a kilencvenedik évét betöltő politikus a Flamand Nemzeti Unió színeiben a németekkel való kollaboráció vezető személyisége volt. Ha ez nem lenne elég a belga közvélemény megbotránkoztatására, Maes egy paramilitáris csoport vezetőjeként keményen fellépett a bevándorlókkal szemben, Francken nevéhez pedig hasonlóan több xenofób megjegyzés is fűződik.

A belga politikai rendszer törékenységét jól jelzi, hogy ez a két eset elég volt ahhoz, hogy az ellenzék támadásba lendüljön, és mindössze egy hét hivatali munka után a politikusok lemondását követelje. Laurette Onkelix ellenzéki képviselő szerint a kabinet egyetlen tagja sem engedhet meg hasonló tetteket magának, így sem Jambon, sem Francken nem méltó arra, hogy a végrehajtó hatalom részese legyen.  A miniszterelnök, Charles Michel hamar a kormánytagok segítségére sietett, és egy parlamenti beszédében arról biztosította az ellenzéket és a közvéleményt, hogy az egész belga kormány szégyenfoltként tekint a nácikkal való együttműködés minden percére.

A belga kormánykoalíció megalakulása tehát látszólag sikertörténet, ugyanakkor a nyelvi-kulturális, illetve területi alapon működő törésvonalak miatt az ország irányítása meglehetősen nehéz. A politikusokkal szembeni vádak és a náci kollaboráció ügye jól rámutat erre, hiszen a politikai eliten belüli feszültség egyértelmű olvasata, annak ellenére, hogy nem szabad megkérdőjelezni: a Hitlerrel való együttműködés ténylegesen nemzeti tragédiaként van elkönyvelve.

Tamara Judi

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »