Sokba kerülhet a Hitler-Putyin párhuzam a pénzügyminiszternek

A krími válság komoly fejtörést okoz a nyugati politikusoknak, akiknek jelen pillanatban minden hidegvérükre szükségük van, ha ésszerű döntést akarnak hozni. A higgadtságáról ismert Wolfgang Schäuble egy hétfői beszédében viszont már nem bírta tovább a nyomást, amikor is Vlagyimir Putyinban és Adolf Hitlerben párhuzamot vélt felfedezni: míg az egyik Krími-félsziget, addig a másik és a Szudéta-vidéket szállta meg. Angela Merkel és a német külügyminiszter már elhatárolódott Schäublétől, az idős pénzügyminiszterre egészen biztosan kellemetlen napok várnak, melyek nagy valószínűséggel jó sok magyarázkodással fognak eltelni.

A Krím-félsziget Oroszországhoz való csatolása után sokan egy újabb hidegháború kialakulásáról kezdtek el beszélni, míg mások nyugtatni próbálják a kedélyeket, mondván, ez az Oroszország nem az a Szovjetunió. Európa Németországra tekint válaszért, a német vezetésnek pedig hideg fejjel kell gondolkodnia, ugyanis nagy a tét. Az Európai Unió mindennél jobban el akarja kerülni a krími válság további eszkalálódását, és ha az oroszok nem adnak okot rá, akkor az EU szíve szerint le is mondana a betervezett gazdasági szankciókról. A reálpolitikát követő Németországnak sem állna érdekében, hogy egyik napról a másikra lemondjon az energiamérlegének 40 százalékát kitevő orosz gázról, így aztán a németek is igyekeznek óvatos hangnemet megütni az oroszokkal. De nem Wolfgang Schäuble, a CDU öreg ura, aki szerint Putyin jelenlegi lépése kísértetiesen hasonló egy bizonyos Adolf Hitler 1938-as manőveréhez, melynek keretében mindenféle mondvacsinált indokokkal megszállta a Szudéta-vidéket.

Wolfgang Schäuble ezen gondolatait egy hétfői középiskolásokkal folytatott minisztériumi beszélgetésen fejtette ki. A CDU-s pénzügyminiszer szerint ha nem sikerül helyreállítani az ukrán állam fizetőképességét és működőképességét, akkor különféle fegyveres csoportok vehetik át az ország felett az irányítást, amely ürügyül szolgálhat a Kremlnek arra, hogy „megvédje” az oroszajkú lakosságot. „Ezt mindannyian ismerjük a történelemből”- folytatta a pénzügyminiszter, majd hozzátette, „ugyanilyen módszerekkel foglalta el Hitler a Szudéta-vidéket – és aztán később sok más egyebet is”. (Schäuble nyilatkozata rendkívüli módon összecseng a német külpolitikában egy ideig uralkodóvá vált Nie wieder München-elvvel, melyről a Kitekintő az orosz szankciók tarthatatlansága kapcsán korábban már beszámolt.)

Ahogy arra számítani lehetett, az idős pénzügyminiszter kapott hideget-meleget Hitler Putyinnal való párhuzamba állítása miatt. Angela Merkel a szenegáli elnökkel tartott közös sajtótájékoztatóján úgy nyilatkozott, hogy a Krím annektálása egy önmagában álló eset, ugyanis itt „egyértelműen a nemzetközi jog megsértéséről van szó, ehhez kell tartani magunkat”- fogalmazott a kancellár. Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter a weimari-háromszög országainak külügyminisztereinek sajtótájékoztatóján arra a kérdésre, hogy hasznos volt-e a hitleri párhuzam, szűkszavúan ennyit válaszolt: nem. A Bundastagban lévő pártok közül mind a szocdemek, mind a Zöldek, mind a Linke elítélték Wolfgang Schäuble nyilatkozatát, mondván, a jelenlegi igen feszült helyzetben minden ilyen megnyilvánulás csak ront az oroszokkal szembeni tárgyalási pozíciókon. Ellenben a Szudétanémet Szövetség elnöke és több bajor CSU-s képviselő is védelmébe vette a minisztert.

A német pénzügyminisztérium hétfő délután kiadott közleménye már magyarázkodó hangnemet üt meg, amikor úgy fogalmaz: „Wolfgang Schäuble teljes mértékig elítéli, hogy Oroszországot bármilyen formában összehasonlítsa a Harmadik Birodalommal”. Mindenesetre nem a német pénzügyér volt az első, aki megpróbálta az orosz elnököt valamilyen formában párhuzamba állítani a náci Németország vezérével. Az elnöki ambíciókat dédelgető Hillary Clinton március elején egy kaliforniai fellépésen úgy fogalmazott a Krím megszállása kapcsán, hogy „Hitler pontosan ugyanezt tette a ’30-as években”. Nem túl felelősségteljes mondatok olyasvalakitől, aki a szabad világ első számú embere kíván lenni.

Molnár Tamás Levente

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »