Morales hat év után nyitna az USA felé

Meglepő irányt vett a bolíviai külpolitika. Evo Morales elnök először venezuelai katonai beavatkozás tervezésével vádolta az Egyesült Államokat, majd egy napra rá öt kongresszusi szenátorral találkozott La Pazban, amely során diplomáciai kapcsolataik újraindítását tárgyalták. Jelentős lépés lehet ez a két ország viszonyát tekintve, hiszen hat év telt el azóta, hogy kölcsönös visszahívták nagyköveteiket.

A delegáció érkezésére Morales úgy reagált, hogy „kölcsönös tisztelet megléte mellett nincs ellene a kapcsolatok újraindításának”. A Chiléből érkező, dél-amerikai útjukon részt vevő képviselőket reggel hatkor fogadta a bolíviai elnök, aki kifejezte abbéli szándékát, hogy „további lépéseket tegyenek a két ország kormányai közti kapcsolatokat javítására”.

Érdekes előzmény, hogy 24 órával a találkozó előtt Morales az Egyesült Államokat venezuelai katonai akció tervezésével vádolta, „amelynek segítségével az ország kőolajkészletére akarja rátenni a kezét, ahogy azt a bolivári forradalom előtt is tette, gazdasági erejének növelése érdekében” – tette hozzá a La Pazban tartott sajtótájékoztatón a bolíviai elnök. Felhívta továbbá a latin-amerikai, illetve Karib-térségbeli államfők figyelmét arra, hogy „utasítsák el az agressziót, a venezuelai beavatkozás előkészítését”. Az észak-amerikai képviselőket pedig megkérte, hogy „tartsák tiszteletben Madurot, a jelenlegi venezuelai elnököt, a demokráciát és Latin-Amerika, illetve a Karib-térség összes tulajdonát.”

Bolívia és az Egyesült Államok kapcsolata alapvetően közös múltja nem konfliktusmentes, az időszakos közeledés, illetve távolodás jellemez azt. 2008-ban az ellenzék támogatásának vádjával kiutasították az amerikai nagykövetet, mire válaszul a bolíviai nagykövet is távozott az USA-ból. Ugyanebben az évben az egyesült államokbeli Kábítószer-ellenes Hatóságnak (DEA) is el kellett elhagynia az országot.

Habár 2012-ben úgy tűnt, hogy egyezségre jutnak a diplomáciai kapcsolatok helyreállításáról, az USA azonban elmarasztalta Bolíviát, mondván az nem teljesít megfelelően a kábítószer-kereskedelem elleni harcban, így La Paz visszakozott. Morales és kormánya akkor hivatalosan kifejtette, hogy „ha az Egyesült Államok továbbra sem tartja tiszteletben Bolíviát, bezárjuk a nagykövetségüket La Pazban, hiszen országunk antiimperialista és antineoliberális.” 2012 júniusában a kétoldalú befektetési szerződést mondta fel Bolívia, majd egy évre rá a USAID helyi irodáját záratta be.

Kérdés, hogy mi történhetett éppen most, ami a nyitásra sarkallta Bolíviát. Az egyik magyarázat az lehet, hogy az USA majdnem egy éve függesztette fel azokat az adókedvezményeket, amelyeket az andoki országoknak adott azzal a céllal, hogy csökkenjen a feketegazdaság drogkereskedelemből származó, így egyfelől gazdasági szükséglet lehet a háttérben. Másrészt, a Washington Post adatai szerint 100 millió dollárról 28 millióra csökkent a USAID-től kapott külföldi segély összege 2013-ban, amely szintén egyik oka lehet a mostani nyitásnak.

Szabó Katalin

Friss hírek