A többek között a magyar olajtársaságot is érintő korábbi vádpontok miatt így is börtönben ülő egykori kormányfőt újabb kilencévnyi börtönbüntetésre ítélte a Zágráb Megyei Bíróság. Utóbbi vezető bírója azt is kiemelte az ítélethirdetésekor, hogy ez a verdikt egyben üzenet is: a korrupció bűn, nem tolerálható és nem lehet kifizetődő. A törvényszék ezzel együtt mégis politikai támadások kereszttüzébe került, hiszen az ügylet révén törvénytelen források millióihoz jutó, egyben a mai napig a legerősebb ellenzéki pártként funkcionáló Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) is bűnösnek lett kimondva, márpedig ez a jobboldali tömörülés jelenlegi vezetője szerint felér a kollektív felelősség aligha tolerálható elvének alkalmazásával.
Ivo Sanader, Horvátország egykori kormányfője a korábban kiszabott tízévnyi börtönbüntetése mellé most újabb kilenc esztendőt kapott a Zágráb Megyei Bíróságtól. A fővárosi törvényszék ugyanis első fokon bizonyíthatónak látta, hogy a jobboldali tömörülés miniszterelnökeként Sanader arra utasította az állami tulajdonban lévő vállalatok vezetőit, hogy komoly összegekről írjanak alá kontraktust a Fimi media néven ismert, s azóta elhíresült céggel, amely aztán a több esetben csak fiktív szerződések révén jelentős állami pénzeket juttatott vissza mind az egykori kormányfőnek, mind pedig pártjának, a HDZ-nek.
Az első fokon eljáró bíróság összegzése alapján a korábbi kormányfő, illetve tettestársai mintegy 2,8 milliárd forintnak megfelelő összeget (70 millió kuna) sikkasztottak el, amellyel igen komoly károkat okoztak a délszláv állam számára. A zágrábi törvényszék mindezért a börtönbüntetésen kívül anyagi kártérítésre is kötelezte a feleket, s így Sanader egykori pártját, a HDZ-t is, amely még ma is a horvátországi jobboldal zászlóshajójának tekinthető.
A Horvát Demokratikus Közösségnek a verdikt alapján valamennyi a törvénytelen ügyletekből származó bevételét (24,2 millió kuna) vissza kell szolgáltatnia az államkasszának, s ezt a párt jelenlegi vezetésének további 5 millió kunával még meg is kell toldania. A HDZ jelenlegi vezetője mindezzel együtt sajtótájékoztatón kelt ki a bírósági ítélethozatallal szemben, mondván nem tolerálható az, hogy a korrupciós ügyekbe keveredő személyeken kívül pártját is bűnösnek mondják ki, hiszen – mint mondta – ez kollektív felelősséget feltételez, amely Tomislav Karamarko szerint elfogadhatatlan, s egyben leleplezi a döntés politikai hátterét is.
Az ítélet nem jogerős
Fentiekkel együtt tény, hogy jelen ítélet még nem jogerős, mint ahogy az a döntés sem, amely révén 2012 novemberében Ivo Sander tíz évet kapott, s egyúttal a magyar olajtársaság is nehéz helyzetbe került Horvátországban. Az INA irányítási jogkörei kapcsán felvetődő, s a megvesztegetésre vonatkozó vádakat a MOL vezérkara azóta is következetesen tagadja. Az ügy jogi felülvizsgálata viszont a horvát Legfelsőbb Bíróságra vár.
Mátraházi Tibor
Mátraházi Tibor