Rendkívüli EU-csúcs Ukrajnáról

Csütörtökön rendkívüli EU-csúcsot tartottak az Európai Unió állam- és kormányfői. Az ülés két fő témája az Oroszország elleni esetleges büntetőintézkedések és az Európai Bizottság által szerdán ismertetett, Ukrajnának szánt mentőcsomag volt.

Miközben az európai vezetők üléseztek, a krími parlamentben elvi döntés született, miszerint március 16-án népszavazást tartanak arról, hogy a Krím-félsziget az Orosz Föderáció alkotmányos részévé váljon, vagy visszaállítsák a félsziget 1992-es alkotmányát. A Krím-félszigeten a lakosság közel 60 százaléka oroszajkú, így kérdés, hogy adott esetben mi lehetne egy ilyen referendum kimenetele.

Az európai vezetők csütörtöki ülésükön háromlépcsős szankciók bevezetését irányozták elő Oroszországgal szemben. Az Európai Tanács elnöke, Herman Van Rompuy bejelentése szerint az EU első lépésben felfüggeszti a Moszkvával folytatandó vízumtárgyalásokat, valamint a Szocsiban tartandó G8 találkozón való részvételét is. Van Rompuy felhívta Oroszországot csapatainak azonnali visszavonására, a krími elszakadásról tartandó referendumot pedig illegálisnak nevezte.

Ha az elkövetkező napokban nem történnek érdemi lépések a feszültség tárgyalásos rendezése érdekében, akkor az EU második lépcsőben vízumtilalmat vezetne be, továbbá a krími orosz hivatalnokok vagyonbefagyasztásával szankcionálna. Amennyiben a továbbiakban sem enyhül a helyzet (orosz csapatok kivonása a Krím-félszigetről) az EU gazdasági szankciókat alkalmazna.

David Cameron brit miniszterelnök elmondása szerint a kereskedelmi szankciók kiterjedhetnek Oroszország EU pénzügyi központokhoz – úgyis mint London, energiapiacokhoz és védelmi szerződésekhez való hozzáférésére. Angela Merkel német kancellár, akinek országa nagy mennyiségben importál gázt Oroszországból és több tízmilliárd eurós értékben exportál termékeket Oroszországba, szintén hozzátette, hogy készen áll távolabbra mutató gazdasági intézkedések megtételére. Francois Hollande francia államfő, akinek egy 2011-ben kötött megállapodás értelmében két Mistral hadihajót kéne szállítania Oroszországnak, elmondta: „Tiszteletben tartjuk minden szerződésünket, amit aláírtunk”. Így Franciaország egyelőre nem függeszti fel a hadihajók eladását. Az államfő úgy nyilatkozott, hogy nem a feszültség további növelése a cél, emellett azonban a lehető legnagyobb nyomást kell gyakorolni Moszkvára annak érdekében, hogy a párbeszéd meginduljon. Elmondta továbbá, hogy minden egyes kereskedelmi szankció „új döntést” fog igényelni lehetőséget adva a nemzeti vétóra.

Ukrajna tekintetében az EU vezetői egyetértettek az EU-ukrán megállapodás politikai fejezeteinek aláírásában még az ukrán választások előtt, valamint az ukrán import vámjának egyoldalú csökkentésében. Donald Tusk lengyel miniszterelnök elmondta, az ülés elején még nem tűnt úgy, hogy egyszerű lesz konszenzusra jutni a megállapodás korai aláírása kapcsán.

Szerdán az Európai Bizottság 11 milliárd eurós pénzügyi támogatási csomag elfogadását jelentette be Ukrajna megsegítésére. A Bizottság az összeget az uniós büdzsé és az európai központú pénzügyi intézetek – az Európai Beruházási Bank (EIB), valamint a londoni székhelyű EBRD – bevonásával kívánja előteremteni. A 11 milliárdos összegből 3 milliárd közvetlen uniós forrásból, 8 milliárd pedig az Európai Beruházási Bank és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank által nyújtandó hitel. Az uniós támogatás mellett az IMF további hitelcsomagot szán Ukrajnának, egyes találgatások szerint közel 15 milliárd euró értékben. A 11 milliárd eurós hitelt 7 évre folyósítanák, feltétele pedig egy etnikailag befogadó kormány és megszorító intézkedések lennének.A csúcs résztvevői támogatásukról biztosították a szerdán ismertetett mentőcsomagot.

Emellett a Bizottság javaslatot tett a majdan aláírandó szabadkereskedelmi megállapodás áruk vámmentes forgalmára vonatkozó részének előrehozott alkalmazására, amely a meg nem fizetendő vám révén nyújtana segítséget Ukrajnának. Tekintettel Ukrajna jelenlegi gazdasági helyzetére 1,5 milliárd eurót már a következő hetekben folyósítana az EU. A csomagnak részét képezné a földgáz kétirányú áramlásának biztosítása Ukrajna és az EU vele szomszédos tagállamai között, amely csökkentené az Oroszországtól való függőséget.

Az USA is szankcionál

Eközben az Egyesült Államok is vízumkorlátozást vezetett be az ukrán területi egységet veszélyeztető oroszokkal és krímiekkel szemben, valamint elrendelték az ukrán egységet veszélyeztetők Egyesült Államokban levő vagyonának befagyasztását is. Az amerikai elnök felszólította Oroszországot, hogy kezdjen közvetlen tárgyalásokat Ukrajnával a feszültség feloldására. Az amerikai döntés része az összehangolt EU-amerikai megközelítésnek- mondta Merkel.

Orosz Judit

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »