Bűnözők az ukrán kormányzat alkalmazásában

Az ukrán kormány nemcsak a különleges erők bevetésével próbálja leverni a kijevi tüntetéseket, hanem kigyúrt civileket is alkalmaz. A „tituskik” néven elhíresült csoport és a kormány közti kapcsolatot máig tagadja az utóbbi, de az ellenzéknek sikerült a tüntetőket és aktivistákat ért atrocitásokat dokumentálnia. Ahogy az elmúlt hónapokban már számtalanszor úgy a mostani keddi összecsapások közben érkeztek hírek arról, hogy ismeretlenek bottal támadtak a tüntetőkre.

A leginkább háromcsíkos melegítőjükről és sí maszkjukról felismerhető férfiak Vadim Titusko után kapták a nevüket. Titusko még tavaly májusban egy kormánypárti tüntetés után vert meg egy újságírónőt és annak fotósként dolgozó férjét. A tárgyalás során kiderült, hogy a tüntetés védelméért fizetést kapott, írja a BBC. Az azóta bűnbánó és Euromaidan szimpatizánssá vált férfit három év börtönre ítélték. Azonban Titusko helyett akadt még pár ezer másik ember, aki szívesen elfogad pár száz hrivnyát, hogy úgymond megvédje a kormányt és a rendet. Sokan valószínűnek tartják, hogy ezek a férfiak rabolták el Dimitrij Bulatov Automaidan aktivistát. A tituskik nagy része bokszoló, ketrecharcos, de volt rendőröket is találunk a soraikban, más pletykák szerint ők provokálták ki az összecsapásokat. Ezt nem lehet tudni biztosan, de ezen a videón látható az a brutalitás, amellyel ellenzékieket vernek szét. Sok más ehhez  hasonló atrocitás már biztosan hozzájuk köthető.

A sportolókból lett nehézfiúk története a Szovjetunió felbomlásáig nyúlik vissza, áll a Foreign Policy riportjában. A kommunizmus bukása és az állami támogatások elapadása után sok valamikor küzdősportot űző férfi állt a maffia szolgálatába. Janukovics 2010-es hatalomra kerülése után a Régiók Pártja szívesen alkalmazta őket saját rendezvényei biztosítására. Általában különböző sportklubok toborozzák őket Ukrajna keleti felén, ahol nemcsak Janukovics támogatói bázisa van, de esetenként a szegénység is nagyobb, mint nyugaton. Az egyik ilyen híres klub a harkovi Oplot, amely honlapján kijevi utazást szervezett, amelynek az volt a célja, hogy segítsék a rendőrség munkáját. Egy tituski 150-200 hrivnyát kap, ez nagyjából 4000-5000 forintnak felel meg, míg egy átlagos fizetés 3000 és 4000 hrivnya közötti. Azon kívül, hogy fizetést kapnak, rendkívül szervezettek is. A Foreign Policy által idézett volt rendőr szerint a tituskik irányítása a felső kormányzati, rendőrségi vezetés kezében összpontosul. Az ukrán 1+1 televíziós csatorna januári rejtett kamerás felvételén tituskik beszélnek arról, hogy milyen különbségek vannak egy átlagos verőlegény és felettese fizetése között.

Ahogy január során szélesebb körben ismertté váltak a kegyetlenkedések több szurkolói csoport is úgy döntött, hogy a tüntetők mellé áll, és védelmet nyújt a Függetlenség téren táborozóknak. Ez a gesztus annál inkább érdekes, mivel az ultrák többsége is hasonló társadalmi osztályból származik, mint a tituskik. A lehetséges okok között nem Európa-barátságot, vagy ellenzéki szimpátiát kell keresni, egyszerűen csak meg akarták védeni az ukrán polgárokat attól a banditizmustól, amit a rendőrség támogat – legalábbis ez áll a Radio Free Europe cikkében. Az a tüntetők egyik védekezési módja, hogy a beazonosított provokátorok nevét és fotóját közzéteszik Kijev utcáin, emellett sikerült már több tituskit elfogni. Ilyenkor főnökeikről is kikérdezik őket szabadon engedésük előtt.

Pál Benedek

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »