Robert Fico miniszterelnök szerint a Radičová-kormány bukása a politikai stabilitás eljövetelét hozta Szlovákiának. Két éve volt az a végzetes szavazás, ami a kormány távozásához vezetett.
A KDH vezetője, Ján Figeľ szerint a koalíció bukásának legfőbb oka, hogy nem volt homogén és nagyon nehéz feladata volt – rendbe tenni az országot a Smer, a HZDS és az SNS, azaz Robert Fico, Vladimír Mečiar és Ján Slota négyéves kormányzása után. „Ha a Radičová-féle koalíció Fico szóhasználata szerint tákolmány volt, az elődje egy érdekek összenövéséből származó, hatalmat kihasználó képződmény” – tette hozzá Figeľ.
„A kapcsolatok megromlása az egyéni kezdeményezéseknek és a parlamenti vitáknak köszönhetően egyre mélyebb lett. Először a főügyészválasztás során mutatkozott meg a komolyabb nézetkülönbség, mikor az SDKÚ-nak két jelöltje is volt, majd Eva Miššíková támogatása helyett mást tettek” – fejtette ki a politikus. Figeľ hangsúlyozta, hogy a SaS frakciója az első eurósánc mellett szavazott, ezért a kormányfő részéről logikus volt, hogy elvárta és meg is követelte a támogatást.
„Szlovákiának húsz év után ismét egypárti kormánya van, annak minden következményével együtt. Az eurósánc eközben működik, az eurozóna stabilizálta a viszonyokat és konszolidálta a pénzügyi és politikai helyzetet” – vélekedett a KDH elnöke.
Iveta Radičová kormánya 2011 október 11.-én bukott meg, miután az eurósáncról szóló szavazás nem végződött sikerrel a parlamentben. A kormányfő korábban bizalmi szavazással kötötte össze a kérdést, hogy bebiztosítsa magának a tiltakozó Szabadság és Szolidaritás támogatását is. A tervezet mellett szavaztak a koalíciós képviselők, kivéve az SaS és az azon belül működő Egyszerű Emberek képviselőit. Matovičék négyfős csoportjából csak Martin Fecko támogatta a kezdeményezést. A Smer frakciója és a többi koalíciós képviselő nem szavazott, az SNS pedig ellene foglalt állást. A parlamentben két nappal később beleegyeztek az előrehozott választásokba, miközben a Smer szavazataival elfogadták az eurósáncot is.
Bumm.sk