Az egyesült államokbeli Yale Egyetemen diplomázott niši származású Lazar Krstić áll továbbra is a figyelem középpontjában, szerb sajtóértesülések szerint ő lesz a kormány új pénzügyminisztere. Lazar Krstić szerda este elfogadta a szerbiai pénzügyminiszteri posztra való jelölést.
Mint ismeretes, a leendőbeli pénzügyminiszter a Yale-en matematika, közgazdaság, politológia és etika szakokon diplomázott, jelenleg pedig a Baker & McKenzie nemzetközi jogi szaktanácsadással foglalkozó cég munkatársaként dolgozik.
Milenko Dželetović, a Szerb Haladó Párt gazdasági tanácsának koordinátora szerdai nyilatkozatában nem kívánt szólni arról, hogy Krstić lesz-e a pénzügyi tárca új vezetője, de megerősítette, hogy a tehetséges fiatal szakértő valóban találkozott Vučićtyal. Mint mondta, arról a gazdasági programról beszélgettek, melynek „meg kellene mentenie ezt a süllyedő hajót”. Úgy fogalmazott, hogy Krstić a kormány új törekvéseinek szimbólumát jelenti.
Az SZHP üzenete minden fiatal számára az, hogy tárt ajtók állnak előttük, esélyt kívánunk adni a fiatal, tehetséges, kreatív egyéneknek.
Hozzátette: ez nem a hazai egyetemisták háttérbe szorítását jelenti. Dželetović aláhúzta, hogy Krstićet programjának megvalósításában teljes mértékben támogatja majd az SZHP, amennyiben valóban ő lesz az állam következő pénzügyminisztere.
Erre a programra az egész kormány programjaként fogunk tekinteni, mely egy radikális változás kezdetét eredményezi majd. Egyensúlyt kell teremteni az állam pénzügyeiben, zérótoleranciát kell bevezetni az adófizetést megkerülőkkel szemben, vissza kell fogni a szürkegazdaság terjeszkedését, és rendet kell teremtenünk a közigazgatásban is – sorolta a feladatokat Dželetović.
Mirko Cvetković előző kormányfő a kormány átalakításával kapcsolatos nyilatkozatában azt mondta: meglepte Ivica Dačić miniszterelnöknek az a döntése, amellyel kizárta a kabinetből Mlađan Dinkićet és pártját, a Szerbia Egyesült Régióit. Elutasította viszont azokat a véleményeket, melyek szerint ez a döntés hasonlított az általa meghozott döntésre, amikor maga is Dinkić menesztését javasolta az előző kormány átalakítása során.
Én egy olyan pillanatban hoztam meg ezt a döntést, amikor a G17 Plusz nélkül nem lett volna meg a parlamenti többség. Ezzel a lépéssel tehát azt üzentem: a kormány nem működhet tovább az addigi feltételek mellett. Néhány nap gondolkodás után a G17 Plusz úgy döntött, hogy a kormány része marad a pártelnök nélkül is. A mostani átalakításban a SZER nem volt hajlandó meghozni egy ilyen áldozatot, és ellenzékbe vonult, ez viszont nem kérdőjelezte meg a kormány fennmaradását, mint az általam hozott döntés esetében – értékelte Cvetković.
A külföldi szakértők bevonásával kapcsolatban az előző kormány vezetője és pénzügyminisztere azt a kérdést tette fel: milyen céllal vonják be e szakértőket az államvezetőség munkájába. Mint mondta, két lehetséges magyarázatot tud adni. Az egyik, hogy nincs megfelelő hazai szakember, a másik pedig, hogy ekképp akarnak alibit szerezni a polgárok előtt a nehéz reformok végrehajtása miatt. Szerinte tévedés, ha az első feltevés miatt kívánnak külföldieket alkalmazni az államvezetőségben.
A Szerbiai Nemzeti Bankban szerdán úgy értékelték, hogy a kormány átalakítása hozzájárulhat egy oldottabb monetáris politika alkalmazásához, a kormány gazdaságpolitikájának megszilárdításához. Branko Hinić, az SZNB statisztikai és gazdasági kutatásokkal megbízott igazgatója szerint a rekonstrukciót követő pénzügyi és strukturális reformok hozzájárulnának a makrogazdaság stabilitásához, ami fontos előfeltételt jelent a befektetők számára. Úgy értékelte, hogy a kormány átalakítása nem fejtett ki negatív hatást a gazdaságra. Az új pénzügyminiszter legfontosabb feladataként az állam finanszírozási gondjainak megoldását jelölte meg, mely, mint mondta, bizonyos eladósodást tesz szükségessé. Középtávon azonban az eladósodás iránti szükséglet csökkentése az állam célja, továbbá az, hogy a költségvetési hiány jelentős mértékben csökkenni tudjon – húzta alá a nemzeti bank tisztségviselője.
A Demokrata Pártból kizárt Dušan Petrović, az Együtt Szerbiáért parlamenti frakció vezetője kijelentette, hogy a Koszovóval kapcsolatos politikai konszenzust követően az államnak most egy gazdasággal kapcsolatos konszenzust kell megvalósítania. Úgy fogalmazott, hogy enélkül nehezen tudja majd az ország leküzdeni az olyan jelentősnek számító problémákat, mint a munkanélküliség. Hozzátette, hogy a közszféra átalakítására mindenképp szükség lesz. „Nem ajánlkozom senkinek, egyszerűen csak a tényeket közlöm” – jelentette ki Petrović. Újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy a kormánykoalíció tagjai még nem keresték meg, hogy a parlamenti többség bővítéséről tárgyaljanak vele. Hozzátette, hogy az ellenzéki pártokkal azonban rendszeresen egyeztet.
Magyarszo.com