A munkaadók a minimálbér befagyasztását követelik, több gazdasági szakértő támogatja ezt a javaslatot, vagy még ennél is tovább megy: a minimálbér intézményének megszüntetését vagy drasztikus csökkentését javasolják.
Ez azonban a szakszervezeteknek – és láthatóan a kormánynak is – elfogadhatatlan. Emil Machyna, a Kovo szakszervezet vezetője szerint az emelés azért is indokolt lenne, mivel a bérek GDP-hez mért aránya folyamatosan csökken Szlovákiában: 2012-ben 37%, 2013-ban már csak 36,8% volt, 2014-ben pedig az előrejelzések szerint 36%-ra csökken. Csehországban ugyanez az arány Machyna szerint 43%, és már hosszabb ideje nem változik.
Csehországgal érvel azonban Radovan Ďurana, az INESS gazdaságkutató intézet elemzője is, de ő éppen a minimálbér csökkentését tartaná jónak. „Csehországban 2007–2013 között nem nőtt a minimálbér, csak most, a Zeman által kinevezett hivatalnokok emelték meg, de még mindig 10 euróval alacsonyabb, mint Szlovákiában” – magyarázza az elemző. Szerinte a gazdaságilag elfogadható minimálbér 200 euró körül mozoghatna, de a legjobb lenne teljesen megszüntetni, vagy 1 euróra csökkenteni. Úgy véli inkább a járulékterhet kellene csökkenteni, mivel jelenleg a minimálbéren dolgozók teljes munkaerőköltsége 56%-kal haladja meg a nettó bér összegét.
Ezzel szemben Martin Halás, az IVRA társadalomkutató intézet vezetője inkább emelné a minimálbért, mivel szerinte csak így kerülhető el, hogy a munkával rendelkezők is elszegényedjenek. Úgy véli, hogy nincs semmi összefüggés a minimálbér emelése és a munkanélküliségi ráta között.
A minimálbér emeléséről várhatóan októberben dönt a kabinet, és januártól lép életbe. Ha a munkaadók és a szakszervezet nem jut egyezségre, akkor várhatóan a kormány 2,4%-os javaslata lép majd életbe. Idén 3,2 százalékkal emelkedett a minimálbér, hasonló mértékű emelés volt 2012-ben és 2011-ben is: akkor 3,2, illetve 3 százalékkal nőtt a bérek alsó határa.
Új Szó