A királynő bocsánatáért esedezik a BBC

A BBC egyik munkatársa megsértette a királynő személyét érintő protokollt, és egy reggeli műsorban kiteregette Erzsébet személyes véleményét Abu Hamza ügyéről.

Sajnálatát fejezte ki, a brit közszolgálati hírcsatorna, a BBC, hogy reggeli rádióműsorában Frank Gardner megfeledkezett a királynő személyes gondolatait érintő hallgatólagos protokollról, és elárulta, miként vélekedett az ország államfője az észak-londoni muszlim vallási vezető, Abu Hamza tevékenységéről annak elfogatását megelőzően.

A sajtóorgánum munkatársa szerint a királynő rendkívül feldúlt volt amiatt, hogy Abu Hamza nyilvánvaló törvénysértése és a britek elleni offenzív fellépése ellenére a rendvédelmi szervek tehetetlennek látszanak, és nem képesek érdemben megakadályozni a vallási vezető felbújtó ténykedését – közölte összefoglalójában a The Guardian című brit napilap. Az interjú során Gardner azt is közölte, hogy a királynő még a hivatalban lévő belügyminiszterrel is beszélt az ügyről, és lobbizott a radikális szónok bebörtönzése mellett.

A brit hagyományok szerint a királynő politikai kérdésekben nem foglalhat állást nyilvánosan, és a négyszemközti beszélgetések során megosztott véleményét is diszkréten kell kezelni. Az interjú végével gyakorlatilag egyidőben meg is született a BBC sajtóközleménye, amelyben a műsorkészítők mellett maga az interjúalany is bocsánatot kért az egyezség megsértése miatt, és elismerte, mélyen megbánta meggondolatlanságát.

A királyi család nem kívánt reagálni a történtekre. A média munkatársai megszólaltatták a királynő vélt beszélgetőpartnerét, azonban David Blunkett egykori belügyminiszter kategorikusan kijelentette, a királynő nem vele osztotta meg nézeteit.

Mint ismeretes, a 2004 óta börtönben lévő Abu Hamzát terrorizmus vádjával szeretné bíróság elé állíttatni az Egyesült Államok, ugyanis a gyanú szerint néhány társával együtt az 1990-es évek végén terroristaképző tábort kívánt létesíteni az Államok területén. A per lefolytatása érdekében az USA kiadatási kérelmet nyújtott be az Egyesült Királysághoz, amelyet a brit bíróság jóvá is hagyott. Abu Hamza az Emberi Jogok Európai Bíróságánál fellebbezett a döntés ellen azzal az indoklással, hogy az Egyesült Államokban embertelen körülmények között lenne kénytelen letölteni büntetését. A strasbourgi székhelyű intézmény elutasította Abu Hamza kérelmét, és szeptemberben az ítélet jogerőre emelkedett.

Felföldi Rita

Friss hírek