Tizenöt pontos előnyben a brit Munkáspárt

A legutóbbi választások óta példátlan mértékű, 15 százalékpontos támogatottsági előnyre tett szert a brit baloldal legnagyobb parlamenti ereje, az ellenzéki Munkáspárt a kormányzó Konzervatív Párttal szemben a kedden nyilvánosságra hozott legújabb felmérés szerint.

A The Times című tekintélyes konzervatív napilap megbízásából elvégzett országos közvélemény-kutatás kimutatta, hogy a Munkáspártra jelenleg a brit választók 45 százaléka voksolna, a konzervatívok ugyanakkor csak 30 százalékot kapnának.

Az előző, júliusi felmérés óta 9 százalékpontos átrendeződés zajlott le a választói pártpreferenciában: a kimutatás szerint az utóbbi két hónapban a Labour 5 százalékponttal növelte támogatottságát, miközben a toryk potenciális szavazóinak aránya 4 százalékponttal zsugorodott.

A Munkáspárt a 2010. májusi parlamenti választások óta nem volt ilyen népszerű, a Konzervatív Párt számára ugyanakkor a kedden kimutatott eredmény az eddigi mélypont a jelenlegi törvényhozási ciklusban.A brit választási rendszer alapján a Munkáspárt ezzel a szavazati aránnyal és a Konzervatív Párttal szembeni jelenlegi előnyével földcsuszamlásszerű választási győzelmet aratna, és hatalmas parlamenti többséggel alakíthatna önállóan kormányt.

Nagy-Britanniában mindazonáltal csak 2015 májusában rendezik a következő parlamenti választásokat. A The Times a közvélemény-kutatáshoz fűzött keddi kommentárjában emlékeztetett, hogy a Labour 1990-ben 24 ponttal vezetett a konzervatívok előtt, 1992-ben azonban elvesztette a választásokat, és az akkor John Major vezette konzervatív kormány maradt hatalmon.

A lap kiemelte ugyanakkor azt is, hogy a keddi támogatottsági adatok tanúsága szerint a jelenlegi konzervatív-liberális kormánykoalíciónak nem sikerült a maga javára fordítania a nyári londoni olimpiai játékok minden korábbi várakozást felülmúló sikerének hangulatjavító hatását.

A felmérésből kitűnik, hogy a britek abszolút többsége – 54 százaléka – túl gyorsnak és a gazdaságra nézve károsnak tartja a kormány deficitcsökkentő programjának ütemét, ez az álláspont megegyezik a Munkáspárt által hangoztatott hivatalos véleménnyel.

Nagy-Britannia – az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság – ismét recesszióban van, mivel a tavalyi utolsó negyedévben mért visszaesés után az idei első és a második három hónapban is csökkent a hazai össztermék értéke. A brit gazdaság ráadásul a leghosszabb kettős mélypontú recesszióját éli át azóta, hogy a brit statisztikai hivatal 1955-ben elkezdte a rendszeres negyedéves GDP-kimutatások közlését. Az előző, 2008-2009-es recesszió is már az addigi leghosszabb volt a modern brit gazdaságtörténetben. A visszaesés 2009 harmadik negyedévéig tartott; az volt a hatodik olyan negyedév egymás után, amelyben csökkent a brit GDP-érték.

MTI

Friss hírek