Bár a hét egyik legfontosabb eseménye, hogy kormányt tudnak-e alakítani a görög pártok a vasárnapi választás után, fontos momentum az a spanyol audit is, amely az ibériai bankszektor állapotáról ad jelentést csütörtökön. A piac árgus szemekkel figyel, hiszen Madrid fizetésképtelenné válása az egész valutazóna, sőt az unió sorsa szempontjából is végzetes lehet. Mivel az ország sorsa szorosan összekapcsolódik vezető európai nemzetek kereskedelmi és befektetői tevékenységével, elbukni nem hagyhatják, ugyanakkor méreténél fogva túl nagy ahhoz, hogy ki lehessen menteni.
A megszorításpárti Új Demokrácia alakíthat kormányt a megismételt görög parlamenti választás után, még sincs itt a megkönnyebbülés ideje, mivel egyelőre kétesélyes, hogy összejön-e a többséghez szükséges koalíció. Ellenkező esetben újra ugyanaz a patthelyzet alakul ki, mint az előző parlamenti voksolás után. A május 6-i választások során az első három helyen végzett politikai párt közül egyik sem volt képes kormányt alakítani. A görög választások, valamint a spanyol mentőcsomag miatti pánik nyomán egész hétvégén negatív hangulat uralta a piacokat, de ezzel nem hagytuk hátunk mögött az izgalmakat.
Hétfőtől háromnapos G20 találkozó kezdődik, pénteken pedig az Európai Unió pénzügyminiszterei tanácskoznak, így az elkövetkezendő napok nem csak a görögökről fognak szólni. A hellén koalíciós tárgyalások mellett figyelemreméltó esemény lehet a szerdáig tartó G20 országcsoport találkozója a mexikói Los Cabosban, ahol kiemelt napirendi pont Spanyolország, valamint a nemzetközi pénzügyi rendszer megerősítésének ügye, írja az EUobserver. A Bank of England szakértője, Adam Posen úgy nyilatkozott, jelenleg nem Görögország a problémák fő forrása, az európai vezetőknek elsősorban a bankok tőkehelyzetének megszilárdításával kell törődnie a válság megfékezésének érdekében.
Spanyolország egy hete kért segítséget bankmentésre az eurózóna mentőalapjából 100 milliárd euró összegben. Az erre vonatkozó döntések azonban csak egy bankaudit után születnek meg: a ibériai kormány által kinevezett két auditor jelentést készít a pénzügyi szektor állapotáról, ennek eredményeit csütörtökön teszik közzé. A bankmentő akcióval kapcsolatos IMF-szerepvállalásról továbbra is folynak a tárgyalások, tudatta a washingtoni székhelyű szervezet múlt csütörtökön, miután a Nemzetközi Valutaalap feje, Christine Lagarde közleményben üdvözölte az EU hatékony és gyors szerepvállalását.
A helyzet cseppet sem rózsás, a Fitch múlt héten tizennyolc bankot, a Moody’s a spanyol szuverén adósságot minősítette le három fokozattal Baa3-as szintre. Mindemellett az elmúlt héten drámai mértékben emelkedtek a spanyol államkötvényhozamok: az ország tízéves kötvényeinek hozama átlépte ugyanis a hétszázalékos szintet, ami hosszabb távon fenntarthatatlannak bizonyul. A Guardian azt írta, ha az Európai Központi Bank nem kezd sürgősen spanyol és olasz kötvényvásárlásokba, a két ország kiszorulhat az állampapírpiacokról. A Standard & Poor’s nemzetközi hitelminősítő pedig legújabb jelentésében már átformálódó valutaunió képét vízionálja.
Madrid számára egyetlen forgatókönyv sem leányálom. Joaquín Almunia versenypolitikai biztos a 100 milliárd eurós bankmentőcsomaggal kapcsolatban figyelmeztette Spanyolországot, egy esetleges hitelfelvételért cserébe legalább 8,5 százalékos kamatot számítanak majd fel Madridnak. – Semmi sincs ingyen – mondta az ABC Punto spanyol rádiónak Almunia. Ezzel szemben a spanyol gazdasági miniszter korábban úgy nyilatkozott, a csomagnak nem lesznek a költségvetésre vagy strukturális átalakításokra vonatkozó feltételei. Spanyolország 5,3 százalékos GDP-arányos hiánnyal számol idén, de a hitelfelvétellel ez tarthatatlan lenne.
A piacok megnyugtatása érdekében a politikai vezetőknek következetes reformtervekkel kell előlépnie mind a G20, mind az azt követő uniós EcoFin ülésen is. Pénteken találkozik az uniós pénzügyminiszterek tanácsa, ahol a spanyol ügy tárgyalása mellett várhatóan hatályon kívül helyezik a Magyarországnak szánt kohéziós források átmeneti befagyasztásáról szóló márciusi döntést is.
Matus Dóra