Erdély-szerte pusztulnak a fenyőerdők, figyelmeztetnek a szakemberek. Elmondták, először azt hitték, a tarlótüzek okozzák a fák pusztulását, azonban kiderült, hogy az ok máshol keresendő.
Ioan Bănucu, a Homoródi Erdészeti Hivatal vezetője szerint nemcsak a Székelyudvarhely melletti Rez-tetőn barnul nagy foltokban az erdő, hanem a pusztulás Erdély-szerte elterjedt jelenség. Először ők is az erdőtűzre gyanakodtak, de hamar rájöttek, hogy olyan helyeken is kiszáradnak a fák, ahol a lángok nem érintették az erdőt – írja a kolozsvári Krónika.
Kifejtette, hogy az erdőtűzben megsérült fákat már kitermelték, és az új probléma megoldásán dolgoznak. Balog Ágoston, az erdészeti hivatal munkatársa azt nyilatkozta, hogy a fenyőfajta a települések szélein alkot erdőt, ezért kiszáradása látványos, de elmondta, hogy Magyarországon 60 éves erdők estek áldozatul. Balog azt állította, úgy sejtik, nyugatról fenyőfa-raklapokkal kórokozók kerültek Közép- és Kelet-Európába, de amíg ez nem bizonyított, addig csak találgatás az egész.
Természetesen a tavalyi szárazság és az erdőtűz könnyű prédává tette az erdőt bármilyen kórokozó számára – tette hozzá. Ambrus László, az udvarhelyi Agora Fenntartható Fejlesztési Munkacsoport ügyvezető igazgatója megerősítette, hogy egész Erdélyt érintő problémáról van szó. Tudomása szerint még keresik az okokat, de ők is kórokozók, bogarak pusztítására gyanakszanak.
Ioan Bănucu szerint az egyetlen megoldás a kiszáradt fák kitermelése és az újraültetés, de ez nagyon időigényes folyamat. Ha nem tervezett kitermelésről van szó, akkor miniszteri engedélyt kell szerezni, még ha kiszáradt is a fa, utána pedig árverésre kell bocsátani a munkálatot és az értékesítést is.
Mindezt gyorsan kell megvalósítani, mert a száraz fa minősége is napról napra romlik. „Még nem tudjuk, milyen kórokozó ellen kell védekeznünk, de mentjük, ami menthető, és minél hamarabb újraültetjük ezeket az erdőket” – vázolta fel a következő lépéseket Bănucu.
Kitekintő / Krónika.ro