Nem hozott érdemi változást az algériai választás

Az immár 40 éve kormányzó Nemzeti Felszabadítási Front (FLN) szerezte meg a legtöbb mandátumot pénteken az algériai választásokon. Az FLN 220 képviselőt küldhet az országgyűlésbe, míg a Nemzeti Demokratikus Tömörülés (RND) 68, s a harmadik legtöbb szavazattal rendelkező Zöld Algéria szövetség 48 helyet foglalhat el a 462 fős képviselőházban.

A Nemzeti Felszabadítási Front (FLN) korábban az a mozgalom volt, amely a francia gyarmati birodalom ellen küzdött, azóta folyamatosan jelen van az algériai kormányzásban. Vezetője Abdelaziz Belkhadem, tiszteletbeli vezetője pedig az elnök, Abdelaziz Bouteflika. A Nemzeti Demokratikus tömörülés eddig is a második legtöbb helyet foglalta el a parlamentben, a Liberális Fronttal együtt alkották a korábbi kormánykoalíciót. Vezetője a miniszterelnök, Ahmed Ouyahia. A Zöld Algéria mérsékelt iszlamista pártokból jött létre, a pártszövetség tagjai a Békés Társadalomért Mozgalom, az en-Nahda (Újjászületés) és az el-Iszláh (Reform).


Az idei évben nőtt a parlamenti helyek, a jelöltek és a politikai pártok száma is. Az elfoglalható helyek száma 389-ről emelkedett 462-re. Algériában nők is részt vehetnek a döntéshozatalban, eddig 28 helyet foglaltak el, azonban az új jogszabályok szerint a pártlista alapján megszerzett mandátumok 30 százalékát női képviselőknek kell betölteniük. A 44 induló pártból 23 volt teljesen új és a választáson indulók száma több mint kétszeresére nőtt, 25800 fő gondolta úgy idén, hogy szeretne a nemzetgyűlés tagja lenni.

Algériában minden 18. életévét betöltött személy kinyílváníthatja véleményét a parlamenti választásokon. A mintegy 37 milliós lakosságból 21 millió embernek volt lehetősége eldönteni, milyen pártokat vagy képviselőket szeretne látni a nemzetgyűlésben. Ezúttal a választók 42,9 százaléka vett részt a voksoláson, de a fővárosban, Algírban csupán a 18 év fölöttiek 30,9 százaléka adott le szavazólapot. A részvételi arány nem érte el az elemzők által becsült értéket, azonban többen vettek most részt, mint legutóbb, 2007-ben, amikor 37 százalék volt az országos részvételi arány.

A BBC algíri tudósítója, Chloe Arnold elmondása szerint a szavazóhelyiségek körül alig voltak emberek és két órával a szavazás megkezdése után egy helyen még csak tízen szavaztak, ők többnyire idős emberek voltak. Egyes helyeken pedig tovább tartottak nyitva, annak reményében, hogy nőni fog a szavazók száma. Mehdi, egy egyetemi hallgató azt nyilatkozta neki, hogy „nincs értelme voksolni, mert az nem változtat semmin”. Sok algériai látja úgy, hogy a parlament összetételének változása nem befolyásolja a helyzetet és továbbra is az elnök, Abdelaziz Bouteflika akarata érvényesül.

Abed Charef, politikai elemző és író a Reutersnek azt nyilatkozta, hogy „Nem történt változás. Algéria felismerte a tehetetlenség erejét”. A 2011-es „arab tavasz” nyomására indultak el a reformok az országban, azonban a választás nem változtatta meg az eredeti helyzetet.

Az Arab Liga helyszínre küldött missziójának vezetőjét idézte az állami hírügynökség, miszerint: „szabad és őszinte választások voltak, amelyen az algériai emberek korlátozások nélkül fejezhették ki döntésüket”. Ennek ellenére Zöld Algéria pártszövetség csalással vádolja a kormánypártot és azt hangsúlyozzák, hogy az eredményeket manipulálták és felülvizsgálást fognak kérni. A mozgalom külkapcsolati irányítója, Zineddine Tebbal az Al Jazeerának azt mondta, hogy „bármilyen intézkedés, amelyet véghez fogunk vinni békés eszközökkel és a törvény keretein belül zajlik majd, valamint együtt fogunk működni a többi párttal egy közös álláspont kidolgozása érdekében”. 

Kántor Adrienn

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »