Nagy szükség lenne az európai összefogásra

A svéd uniós ügyekért felelős miniszter a többi közt a magyarországi szélsőjobboldal erősödéséről is beszélt az Európa-nap keretén belül tartott egyetemi előadáson. Stockholmi tudósításunk.

Az európai összefogásra, a demokrácia fontosságára és többek között a szélsőjobboldali erők erősödésének megfékezésére hívta fel a figyelmet Birgitta Ohlsson Svédország EU-ügyekért felelős minisztere és Carl Bildt svéd külügyminiszter a május 9-i Európa-nap alkalmából tartott előadáson a stockholmi egyetemen.

Birgitta Ohlsson liberális uniós ügyekért felelős miniszter egy Magyar Gárdáról készített fotóval és a magyar romák helyzetéről szóló rövid történettel kezdte előadását és szemléltette a populista pártok terjedését az egyetemi hallgatóknak.

Ezután a 36 éves miniszter asszony – aki Svédország egyik legfiatalabb minisztere és a stockholmi egyetem korábbi diákja volt –  a Kelet-Közép-Európában az 1990-es években kivívott demokráciák jelentőségéről beszélt a hallgatóságnak. Birgitta Ohlsson elmondta, hogy Európában közös összefogással lehetne lépéseket tenni a munkanélküliség csökkentése és a nők munkaerőpiaci helyzetének javítása érdekében. Kiemelte, hogy Európában vannak a „legképzettebb háziasszonyok”.

Carl Bildt jelenlegi svéd külügyminiszter 1991-1994 között Svédország kormányfőjeként segítette az ország uniós integrációját, az ő miniszterelnöksége alatt zárultak le Svédország csatlakozási tárgyalásai. Beszédében az európai együttműködésben rejlő lehetőségekre koncentrált és kifejtette, hogy a gazdaságok fejlődéséhez is elengedhetetlen az európai összefogás, a gazdasági és politikai kihívásokra együttes erővel kell megoldást keresni. „Továbbra is fontos, hogy Európa a béke és szabadság jelképe legyen” – hangsúlyozta Bildt. Hozzátette, hogy a demokratikus döntéshozatal sarokköve az együttműködésnek és a tagországok küldöttjei az állampolgárok jogait és érdekeit képviselik az Európai Unió intézményeiben.

A két miniszter szintén az Európa-napon jelentetett meg egy cikket a Svenska Dagbladet  című svéd napilap véleményrovatában, amelyben arra figyelmeztetett, hogy Európa válaszút elé került; visszaszerezheti globális, vezető gazdasági pozícióját vagy a világ „legnagyobb múzeuma” lesz belőle, ezért „az európai összefogásra most nagyobb szükség van, mint valaha”.

Epresi Judit

Friss hírek