Komoly problémákkal küzd az Air Canada

Sztrájkokkal és pénzügyi gondokkal kell megbirkóznia a kanadai légitársaságnak.

A pénzügyi nehézségekkel küzdő légitársaságnak minél előbb megegyezésre lenne szüksége az utóbbi időben több sztrájkot szervező szakszervezetekkel. A múlt hónapban az ottawai kormány munkaügyi minisztere, Lisa Raitt beleavatkozott a poggyászkezelők tüntetésébe, megmérgezve a szövetségi szabályozás alatt álló Air Canada egyébként is rossz viszonyát a szakszervezetekkel. A miniszter akkor a teljes munkaleállást kívánta megelőzni, a gazdaság és az utazóközönség érdekeit helyezve előtérbe.

A társaság és a dolgozók érdekvédelmi egyesülete között kikényszerített fegyverszünet hosszú távon súlyos pénzügyi terhet róhat az Air Canadára: a légitársaság számára gondot jelentenek a nyugdíjkiadások, továbbá egy olyan részleg létrehozását tervezi, amely alacsonyabb béreket fizetne az ott alkalmazott személyzetnek.

A munkabeszüntetések központi szigorításában elmondása szerint nem politikai ideológia vezette a konzervatív kormány munkaügyi miniszterét. Lisa Raitt szerint gyakorlati okokból van szükség rá, hogy az Air Canada és a szakszervezetek egymás között legyenek kénytelenek rendezni a problémákat, ugyanis mindkettőnek egyformán a társaság fejlődése az érdeke és célja. Raitt visszautasította az állítást, miszerint a kormány lépései egyértelműen az Air Canada vezetésének kedveznének.

Az ottawai Carleton egyetem tanára szerint a kanadaiak elvben támogatják a sztrájkhoz és a kollektív alkuhoz való jogot, ám amint a gyakorlatban kell szembenézniük a közlekedési ágazatok vagy a posta tüntetésével, akkor a közvélemény egyértelműen a munkába való visszaállást és az ezt kikényszerítő intézkedéseket támogatja. Egy másik szakértő szerint azonban a rövidtávú nyereségért, a tüntetések megnehezítésért később nagyobb árat fog fizetni a kanadai nemzeti légitársaság: a valódi problémát, a kollektív szerződések rendszerében szükséges változások meghozatalát ugyanis a szőnyeg alá söpörték.

Zádorvölgyi Zita

Friss hírek