Kulcspozícióba kerültek az Igazi Finnek

A portugál mentőcsomag sorsát is nagyban befolyásolhatja a vasárnapi finnországi választások eredménye. Az este messze legnagyobb nyertese a populista „Igazi Finnek” elnevezésű párt lett.

Rendkívül szoros, majdhogynem fej-fej melletti eredménnyel zárultak a vasárnapi parlamenti választások Finnországban. Lapzártánk idején – az előzetes adatok szerint – a kormányzó jobbközép Nemzeti Koalíciós Párt a szavazatok 20,4 százalékát, az ellenzéki szociáldemokraták 19,1, a nacionalista Igazi Finnek pedig 19 százalékot szereztek.

Az este legnagyobb nyertesének azonban kétségkívül ez utóbbi párt mondható: a finn igazságügyi minisztérium adatai szerint ugyanis az Igazi Finnek, mely az előző választásokon 4 százalék körül végzett, az eddigiekhez képest 34 mandátummal többet szerzett meg, és így 39 képviselője lesz a 200 tagú parlamentben. A Nemzeti Koalíciós Pártnak 44 tagja lesz a törvényhozásban (-6), a szociáldemokratáknak pedig 42 (-3).

Az eredmény azt jelenti, hogy az Igazi Finnek mostantól megkerülhetetlen tényező lesz a finn politikában. A bevándorlásellenes és euroszkeptikus hangokat megütő párt azonban még sok fejfájást okozhat Brüsszelnek, mivel az Igazi Finnek vezetői már korábban világossá tették, hogy nem támogatják a Portugália megsegítésére szánt uniós mentőcsomagot.

Az első helyen végzett Nemzeti Koalíciós Párt első emberének, Jyrki Katainennek (aki eddig amúgy a pénzügyi tárcát vezette) vagy a második, vagy a harmadik helyre befutott pártok valamelyikével kell koalíciós kormányt alakítania. Finnországban azonban – az eurózóna többi tagjától eltérően – a parlament többségének is jóvá kell hagynia az ország részvételét a mentőcsomagban. Ez pedig azt jelenti, hogy veszélybe kerülhet a portugál mentőcsomag sorsa, mivel az intézkedéshez az eurózóna valamennyi tagállamának egyhangú támogatása szükséges.

Megfigyelők szerint a koalíciós tárgyalások nehéznek ígérkeznek. A várhatóan kormányalakítási megbízást kapó Jyrki Katainen mindenesetre vasárnap úgy nyilatkozott, hogy Finnország mindig is „felelősségteljes problémamegoldó” volt, nem pedig olyan ország, amely problémákat okozott.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek