Az oltásellenesekre szabták az új német járványügyi csomagot

Elfogadta a német szövetségi parlament (Bundestag) csütörtökön a koronavírus-járvány elleni védekezés új keretrendszeréről szóló indítványt, amelyet a következő szövetségi kormány megalakítására készülő pártok nyújtottak be a már csak ügyvezető kormány által a járvány legelső szakaszában, 2020 tavaszán bevezetett kivételes jogrend megszüntetésére.

A kivételes jogrend november 25-i megszűnése után a védekezést a fertőző betegségek elleni küzdelemről szóló törvény megreformált változata alapján kell folytatni. A jogszabály alapján a védekezésről szóló döntésekbe ismét be kell vonni a Bundestagot és a tartományi parlamenteket. Így a szövetségi kormány, illetve a tartományi kormányok nem irányíthatják többé a védekezést rendeleti úton, a törvényhozás közreműködése nélkül.

A közös kormányzásra készülő pártok – a szociáldemokraták (SPD), a Zöldek és a liberálisok (FDP) – összeállították a lehetséges intézkedések katalógusát. Ebből hiányzik az eddigi legkeményebb eszköz, az országosan és mindenkire – oltottakra, gyógyultakra és oltatlanokra egyformán – kötelező kijárási tilalom és egész ágazatok, például a vendéglátás, vagy éppen a közoktatás működésének teljes és országos felfüggesztése.

Fókuszban az oltásellenesek

A védekezés gyakorlati ügyeiért felelős kormányok fő eszköze az új rendszerben az úgynevezett 2G-szabály, amelynek elnevezését két szó, a beoltott és a gyógyult német megfelelőjének (geimpft, genesen) kezdőbetűjéből képezték. Ez a szabály előírja, hogy csakis az új típusú koronavírus (SRAS-CoV-2) okozta betegség (Covid-19) elleni védőoltással rendelkezők és a fertőzésen igazoltan átesettek tartózkodhatnak zárt közösségi térben, az oltatlanok friss negatív vírusteszt birtokában sem.

https://www.instagram.com/p/CWV--_NN-L0/

A 2G-szabály létjogosultságát igazolják a Szászországban közzétett járványügyi adatok is. A tartomány az egyik legsúlyosabb koronavírus-gócpont Németországban, és egyben itt a legalacsonyabb a beoltottak aránya a teljes lakossághoz képest. A Robert Koch közegészségügyi intézet (RKI) ezen a héten közzétett statisztikái szerint a Szászországban a hétnapi fertőzésgyakoriság az oltottak körében 61,7, az oltatlanok körében pedig 1718,3. A különbség óriási.

A 2G-szabály enyhébb változata a 3G-szabály, amely szerint oltatlanok is tartózkodhatnak zárt közösségi térben, ha rendelkeznek friss negatív lelettel. Ezt kell alkalmazni a munkahelyeken, vagyis az oltatlanok csakis akkor jelenhetnek meg a munkahelyükön, ha 24 óránál nem régebbi negatív vírusteszt leletet mutatnak fel. Megfelel az antigén gyorsteszt is, amely ismét ingyenesen készíttethető az országszerte több tízezer tesztállomáson. Visszaállították továbbá a járvány első hullámainak idején bevezetett „home office” szabályt is, miszerint a munkaadó köteles megengedni mindenkinek az otthoni munkavégzést, ha nem feltétlenül szükséges a munkahelyi jelenlét.

A leendő kormánypárti frakciók támogatásával elfogadott csomag tartalmazza azt is, hogy a 3G-szabályt kell érvényesíteni a helyi és a távolsági közösségi közlekedésben.

A lehetséges intézkedések katalógusába bekerült, hogy közterületen és magánterületen is el lehet rendelni az emberek fertőzésveszéllyel járó egymás közti közvetlen kapcsolatainak korlátozását. A tartományi kormányok azt a lehetőséget is megkapják, hogy tiltsák vagy korlátozzák   a szabadidős, kulturális és sportrendezvényeket, a gyülekezést, a belépést az egészségügyi létesítményekbe, a szeszes italok árusítását és nyilvános fogyasztását és a felsőoktatási intézmények működését. Ezek azonban mind csak regionális, tartományi szintű szigorítások lehetnek.

A negyedik hullám erejét jelzi az RKI csütörtökön ismertetett kimutatása, miszerint egyetlen nap alatt 65 371 új fertőződést regisztráltak, bő 20 százalékkal többet a legutóbbi rekordnál, az egy nappal korábban feljegyzett 52 826-nál. Ezzel 5 195 321-re emelkedett a járvány tavaly tavaszi kezdete óta regisztrált fertőződések száma, az aktív fertőzöttek száma pedig 545.651-re emelkedett, ami jócskán meghaladja a járvány előző hullámaiban mért csúcsokat.

Aktív koronavírus-fertőzöttek számának alakulása Németországban. Forrás: Worldometers

A járvány erősödésével ugyanakkor az oltási hajlandóság is emelkedett. Szerdán 504 ezer adag oltást adtak be, ami ugyan alig a fele a június-júliusi időszakban többször feljegyzett egymilliónál is több adagnál, de nagymértékű növekedés az utóbbi hét nap 295 ezres átlagához képest.

Teljes oltással jelenleg a felnőtt lakosság 78,4 százaléka, a teljes lakosság 67,8 százaléka rendelkezik. Az emlékeztető frissítő adagot viszont csak a lakosság 5,7 százaléka kapta meg.

Forrás: MTI / Kitekintő / Worldometers / LR

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »