Először idézte be meghallgatásra Haszan Róháni iráni elnököt a teheráni parlament, hogy a gyengélkedő gazdasági helyzetről kérdezzék – jelentette az ISNA félhivatalos iráni hírügynökség. Róháni beidézése egybeesik azzal, hogy az utóbbi időben több tüntetés is volt országszerte a magas árak, a gyakori áram- és vízhiány, valamint a kormányzaton belüli korrupció miatt.
Róháninak egy hónapja van, hogy megjelenjen a parlament színe előtt, és megválaszolja a törvényhozók kérdéseit. Egyebek közt a nemzeti fizetőeszköz, a riál értékének zuhanásáról, a lassú gazdasági növekedésről és a növekvő munkanélküliségről fogják faggatni. Róhánira az utóbbi időben nagy nyomás nehezedik a keményvonalas politikusok irányából, akik azt akarják elérni, hogy a Washingtonnal megromlott kapcsolatok és a gazdasági nehézségek fényében változtasson kabinetének összetételén.
Az iráni elnököt még 2015-ben sokan hősként ünnepeltek az iráni atomprogramról szóló egyezmény létrejöttéért, a kritikus hangok pedig pont azért erősödtek fel, mert az Egyesült Államok májusban egyoldalúan kivonult a többhatalmi megállapodásból, és visszaállította az egyezmény létrejötte után feloldott szankciókat. A riál az amerikai döntés után kezdte meg mélyrepülését, ráadásul azóta az USA új gazdasági büntetőintézkedésekkel fenyeget, amelyek veszélyeztetik az iráni gazdaság egyik ütőerét, az olajexportot.

Iráni tüntetők a teheráni bazár közelében 2018. június 25-én. EPA/STR
Az ISNA jelentése szerint a törvényhozók azért is kérdőre akarják vonni az elnököt, hogy több mint két évvel a megállapodás létrejötte után az iráni bankoknak miért volt még mindig korlátozott hozzáférésük a globális pénzügyi szolgáltatásokhoz, miközben az atomalku értelmében a legtöbb nemzetközi szankciót feloldották a perzsa országgal szemben.
- Kapcsolódó cikkeink:
Forrás: MTI/Reuters