A németek szerint rossz ötlet vámokkal sújtani a kínai autókat

Olaf Scholz német kancellár az autóipari kereskedelem korlátozása ellen szólalt fel, miközben az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy vámokat vessen ki a Kínából importált elektromos járművekre.

Németország autóipara nyereséget termel a kínai piacon történő eladásokból, és képes lesz felvenni a versenyt az ázsiai ország autógyártóival, ha a kereskedelem „tisztességes és szabad” marad – mondta Scholz szombaton a Stellantishoz tartozó Opel márka által szervezett rendezvényen a németországi Ruesselsheimben.

Opel Frontera

Az új Opel Frontera – kép forrása: Stellantis

Az EU várhatóan még ebben a hónapban vámokat vet ki az Európába importált kínai elektromos autókra, miután megvizsgálta a kínai kormány által az elektromos autók gyártóinak nyújtott támogatási rendszereket.

Peking azonban jelezte, hogy a vámok bevezetése esetén kész megtorló intézkedéseket tenni, és vámokat kivetni az EU-ban gyártott, de Kínában értékesített nagymotoros autókra, ami leginkább a német prémium márkákat, a Mercedes-Benzt, a Porschét és a BMW-t sújtaná.

„Az elszigetelődés és a vámkorlátok végső soron soron mindent csak drágábbá és mindenkit szegényebbé tesznek” – mondta Scholz az Opel rendezvényén.

„Nem zárjuk el piacainkat a külföldi vállalatok elől, mert ezt mi sem akarjuk a mi vállalatainknak”.

Az erős német autóipar azért sem támogatja a vámok bevezetését, mert a Kínával folytatott üzletkötés biztosítja a munkahelyeket Németországban is. Herbert Diess, a Volkswagen korábbi vezérigazgatója e hónap elején úgy nyilatkozott, hogy a kereskedelmi viták eszkalálódása felerősítené az inflációt és késleltetné a tisztább gazdaságra való átállást.

Brüsszel éppen egy olyan időszakban hoz döntést a vámok bevezetéséről, amikor Európában lassulnak az elektromos autók eladásai, és az autógyártók, köztük a Volkswagen-csoport és a Mercedes-Benz ennek következtében módosítják az elektromos átállásra vonatkozó ütemterveiket.

Ennek egyik számszerű példája, hogy a Volkswagen a 2023-ban a következő generációs EV-k fejlesztésére elkülönített 180 milliárd euró egyharmadát most mégis a belsőégésű motorok fejlesztésének folytatására fordítja.

Scholz szerint a döccenők ellenére az iparágnak továbbra is át kell állnia az akkumulátoros üzemre, hogy a következő években is versenyképes maradjon.

„A haladás megkérdőjelezése, a megújulás és az átalakulás késleltetése keserű következményekkel járna” – mondta Scholz.

„Ha ezt tesszük, akkor mások megelőznek minket.”

Forrás: Automotive News Europe / Motor1.com

Hozzászólások ()

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »