Hiába kért vadászgépeket Zelenszkij Londonban

Ben Wallace brit védelmi miniszter kijelentette, hogy a vadászgépekhez kiszolgáló személyzet is kell, és ha Nagy-Britannia a brit királyi légierő (RAF) kötelekében hadrendbe állított Typhoon harci repülőgépekből adna Ukrajnának, ahhoz „jó sok embert is” Ukrajnába kellene telepítenie.

Ben Wallace egy brit-olasz miniszteri fórumon vett részt Rómában múlt héten, és a The Daily Telegraph című konzervatív brit napilap ismertetése szerint a rendezvény utáni sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a vadászgépekhez kiszolgáló személyzet is kell.

„Ha egy Forma-1-es csapatban nincs kiszolgáló személyzet, még az autót sem lehet beindítani” – fogalmazott Wallace.

A brit védelmi miniszter szerint „sem a jövő héten, sem a jövő hónapban, de még a következő hat hónapban sem” várható brit harci repülőgépek átadása Ukrajnának. Wallace ezzel Zelenszkij múlt heti londoni látogatásán tett felszólalására reagált, melyben az ukrán elnök harci repülőgépek formájában „szárnyakat kért” Ukrajna szabadságának védelméhez.

A londoni miniszterelnöki hivatal hangsúlyozta azonban, hogy repülőgépek szállítása csak hosszú távú megoldásként jöhet szóba, és Ukrajnának most a rövid távon elérhető védelmi kapacitások megszerzésére van a legnagyobb szüksége.

Lengyelországból sem jön segítség

Andrzej Duda a BBC brit közszolgálati televízió vasárnapi politikai magazinműsorának nyilatkozva elmondta, hogy Lengyelország is szűkében van a korszerű F-16-os vadászgépeknek, továbbá a lengyel álláspont egyébként is az, hogy a vadászgépek esetleges ukrajnai szállításáról szövetségi szinten, közösen kell dönteni.

A lengyel államfő a vasárnapi BBC-interjúban kifejtette: Lengyelországnak vannak ugyan korszerű vadászgépei, de ezek száma nem éri el az ötvenet. „Harci repülőgépeink állománya mindössze ennyi, és komoly gondot okozna, ha ennek csak egy kis részét is bárkinek átadnánk. Habozás nélkül kijelenthetem, hogy nekünk sincs elegendő ezekből a repülőgépekből, sokkal többre lenne szükségünk” – tette hozzá.

Nagyon komoly döntést igényelne, ha Varsó „bármilyen repülőgépet, bármennyi F-16-ost” külföldre akarna adományozni, és „nem könnyű számunkra e döntés meghozatala” – mondta Andrzej Duda a vasárnapi BBC-műsorban.

A szövetségi szintű döntés meghozatalát az sem fogja felgyorsítani, hogy Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára idén szeptember végén távozik posztjáról.

Forrás: MTI / Kitekintő

Hozzászólások ()

Friss hírek