Ahogy a járványhelyzet Európa-szerte napról napra kritikusabbá válik, ezzel párhuzamosan egyre több országban fokozódik az elégedetlenség az újra bevezetett korlátozások ellen. És míg az oltás-szkepticizmus nem újdonság a régióban, az elmúlt napok és hetek olykor erőszakos tüntetéseinek van egy viszonylag új eleme: a radikális szélsőjobboldal térnyerése.
Kedden az Egészségügyi Világszervezet (WHO) „nagyon súlyosnak” minősítette az Európa előtt álló kihívásokat, miután a szervezet európai régiójának 53 országában a légúti megbetegedésekből eredő összes halálozás már meghaladta a 1,5 milliót; a napi ráta szeptember végéhez képest megduplázódott – jelenleg átlagosan 4200-an halnak meg naponta.
A WHO ez alapján azt valószínűsíti, hogy márciusig további 700 ezren veszthetik életüket Európában a Covid-19 miatt, ezzel pedig az összesített szám 2,2 millió fölé emelkedhet a régióban.
Ezt a figyelmeztetést azonban beárnyékolja, hogy a hétvégén Bécsben mintegy 40 000-en vonultak utcára a vírus megfékezésére irányuló intézkedések – főként az országos vesztegzár és a februártól bevezetendő oltási kötelezettség – ellen tiltakozva. Sokan olyan táblákat lengettek, amelyeken ilyan szövegek voltak olvashatók: „STOPP Impffaschismus”, azaz „Állítsuk meg a vakcina fasizmust”, illetve „Kontrolliert die Grenze, nicht euer volk”, ami annyit tesz, hogy „A határt ellenőrizd, ne a népet”. Az ilyen és ehhez hasonló szlogenek egyértelműen összemossák az oltásellenességet a jobboldali ideológiával.
A bécsi nagygyűlést a szélsőjobboldali Szabadságpárt (FPÖ), Ausztria harmadik legnagyobb politikai ereje szervezte, amely szakértők szerint arra „használja fel” a világjárványt, hogy a vele kapcsolatos nagy horderejű botrányt követően erősítse intézményellenes hatalmát és helyreállítsa a támogatottságát.
Hasonló tiltakozásokat és táblákat lehetett látni Belgiumban, Hollandiában, Olaszországban, Németországban és Horvátországban.
Oltásellenes osztrák tüntető, kép forrása: Flickr
Herbert Kickl, a Szabadságpárt elnöke – akinek a szombati tüntetés előtti napokban lett pozitív a Covid-tesztje, így otthon kellett maradnia – kiállt az osztrák oltásellenes mozgalom mellett. Elemzők megfogalmazása szerint a pártvezér „politikailag mozgósít a Covid-19 vakcinák ellen” és „finoman szólva félretájékoztatja az embereket”.
Ausztriában – különösen mostanában – szoros kapcsolat figyelhető meg populizmus és az oltás-szkepticizmus között. Persze ez nem egyedülálló jelenség – például Olaszországban és Franciaországban is láttunk már ilyet -, de Ausztria most kiemelkedő e téren. Az országban már régóta fennáll az oltással kapcsolatos tétovázás és bizonytalanság, de ami most történik, az példátlan.
Richard Greil professzor, a fertőző betegségek szakértője és a világjárvány gyakori kommentátora úgy vélekedett, hogy a kormány elvesztette az irányítást a témával kapcsolatos narratíva felett, ezért mások is „közbeléphetnek”.
„A kiválasztott stratégia nagyon rossz volt; a vakcinákkal kapcsolatos kommunikáció nem volt megfelelő. És ugyebár ott vannak a különösen releváns jobboldali pártjaink, amelyeket a választók körülbelül 20 százaléka támogat, akik ráadásul el is hiszik, amit ezek a pártok hangoztatnak. Világszerte vannak bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy minél jobboldalibbak a vezető politikai pártok, annál alacsonyabb az átoltottság” – magyarázta.
És ahogy az emberek egyre jobban belefáradnak abba, hogy újra és újra korlátozzák a mindennapi életüket, ezt a szélsőjobbos erők ki is használják. A legjobb (és legutóbbi) példa erre szintén Ausztriában történt. Az Emberek, Szabadság, Alapjogok kezdőbetűit használó MFG nevű párt, amely idén februárban alakult, a szavazatok több mint 6 százalékát szerezte meg a szeptemberi felső-ausztriai tartományi választásokon, ami 3 helyet biztosít nekik a parlamentben. Az MFG kampányában főként a kormány járványellenes intézkedéseit kritizálta és az oltással szembeni szkepticizmusnak adott hangot.
Thomas Hofer politikai tanácsadó úgy fogalmazott, hogy ezek a pártok most igyekeznek meglovagolni azt, hogy az osztrákok 25-30 százaléka oltásellenes. Mint a fenti példából látszik, ez sikerül is nekik.
Forrás: NBC News / Kitekintő
Szemlézte: Majoros Anna