Alakul a balkáni „mini Schengen”

A határátkelések gyorsításáról, a hatékonyabb árucseréről és más gazdasági együttműködési lehetőségekről tárgyalt csütörtökön Belgrádban a szerb államfő, az albán kormányfő, illetve az észak-macedón miniszterelnök-helyettes a Nyitott Balkán (Open Balkan) kezdeményezés tagországainak képviseletében.

A nyugat-balkáni térség gondjainak megoldásában fontos szerep jut a Nyitott Balkán elnevezésű kezdeményezésnek, amelynek keretében a szerbek és az albánok együtt tudnak működni – jelentette ki a találkozót követően Aleksandar Vucic szerb államfő.

„Ez a kezdeményezés hozzásegít minket ahhoz, hogy jobban megismerjük egymást, hogy megfelelő következtetéseket vonjunk le, és hogy soha ne veszélyeztessük a békét, valamint, hogy a szerbek, az albánok és az észak-macedónok, illetve mindenki más, összehasonlíthatatlanul jobban éljenek” – fogalmazott a szerb államfő.

Edi Rama albán miniszterelnök arra emlékeztetett, hogy ahogyan a második világháborút követően a korábban ellenséges Franciaország és Németország is előbb a gazdasági kapcsolatait újította meg, és így kezdett el javulni a viszonyuk, így a szerbek és az albánok is a gazdaságon keresztül közeledhetnek egymáshoz. Reményét fejezte ki, hogy Montenegró is csatlakozik a kezdeményezéshez, még akkor is, ha az Adria-parti ország vezetői úgy gondolják, hogy országuk már jövőre csatlakozhat az Európai Unióhoz. Mint mondta, az európai integráció és a térségbeli együttműködés nem zárja ki egymást.

  • Kapcsolódó cikkünk:

Kiemelte, hogy a térség többi országának vállalatai is csatlakozni akarnak majd a kezdeményezéshez, amikor meglátják annak előnyeit, és akkor azoknak a kormányoknak is lépniük kell majd, amelyek most ódzkodnak a csatlakozástól. Mindenkinek kézzelfogható haszna származna abból, ha könnyebb lenne az áru, a munkaerő vagy a diákok mozgása a régiós határokon belül – húzta alá.

Zoran Zaev észak-macedón miniszterelnök lemondását követően az országot Belgrádban Nikola Dimitrov miniszterelnök-helyettes képviselte, aki közölte: nem tart attól, hogy országa kilépne a kezdeményezésből, még akkor sem, ha hatalomváltásra kerülne sor Észak-Macedóniában. „Észak-Macedónia számára gazdasági szempontból, valamint a térség európai jövője miatt is fontos, hogy a kezdeményezés része maradjon” – magyarázta.

A Nyitott Balkán kezdeményezést 2019. október 10-én indította el Aleksandar Vucic, Edi Rama és Zoran Zaev, a cél pedig a nyugat-balkáni térség országaiban javítani az egymás közötti gazdasági és diplomáciai kapcsolatokat. A kezdeményezést az Európai Unió és az Egyesült Államok is üdvözölte. A három ország első megállapodása alapján 2023. január elsejétől megszűnik a határellenőrzés Szerbia, Albánia és Észak-Macedónia között.

Forrás: MTI

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »