Már épül a szaúdi csodaváros

2024-re tiszta energiával működő, autóktól és utaktól mentes, futurisztikus várost épít a sivatagban Szaúd-Arábia, a világ legnagyobb olajexportőre – jelentette be még januárban a helyi televízió élő adásában a trónörökös. A készülő „ökovárosról” hétfőn írt a Daily Mail Online című brit lap

A cikk alapján Szalmán bin Abdel-Azíz szaúdi trónörökös ismertetése szerint a Neom elnevezésű projektnek a The Line (A Vonal) lenne az első szakasza egy 168 kilométer hosszú központi gerincen, amelynek mentén helyezkednek majd el a különböző városrészek.

A Neom a görög neosz, azaz új és a musztakbal, azaz arabul jövő szó kombinációjából született. A terv része annak az ambiciózus elképzelésnek, amelynek célja, hogy Szaúd-Arábia függetlenné váljon a kőolajtól, és az országot a Szilícium-völgyhöz hasonló technológiai központtá alakítsák át, miközben városokat, kutatóközpontokat, oktatási zónákat és turisztikai látványosságokat is magában foglal.

A tervek között szerepelnek repülő dróntaxik, egy Jurassic Park stílusú vidámpark robotdinoszauruszokkal, valamint Michelin-csillagos éttermek – írja a The Wall Street Journal című amerikai lap.

https://www.instagram.com/p/CVKUX6js0Kx/

A buldózerek már megkezdték a terület kialakítását, az alagutak ásását, hogy a város három szintjét – a gyalogosoknak szánt felszíni területet, valamint két földalatti réteget a közlekedés és az infrastruktúra számára – kialakítsák.

Az északnyugat-szaúd-arábiai hegyektől a Vörös-tengerig terjedő közösségekben összesen akár 1 millió ember is élhet majd, akiket nagy sebességű közlekedési eszközök és „autonóm mobilitási megoldások kötnek össze”.

Az iskolák, éttermek, üzletek és egyéb célpontok ötperces sétával elérhetőek lesznek és egyetlen utazás sem tart majd húsz 20 percnél tovább – ígérik a tervek. A fejlesztők elmondása alapján a lineáris forma és a földalatti infrastruktúra segít megőrizni a természetes táj 95 százalékát. A projekt az előrejelzések szerint 380 000 új munkahelyet teremt, és 2030-ig nagyjából 48 milliárd dollárral növeli majd a szaúd-arábiai GDP-t.

A projekt vezetője, Nadhmi Al-Naszr a Bloomberg amerikai hírügynökségnek azt mondta, hogy ez egy gigantikus vállalkozás, és úgy becsülte, hogy a Vonal megtervezéséhez és megépítéséhez szükséges munkának még az 1 százalékát sem végezték el. Elmondta azt is, hogy a Neom fejlesztői kezdetben akadályokba ütköztek, mivel a mérnököknek olyan technológiákhoz kellett várost tervezniük, amelyek még nem léteznek.

Az építkezés eredetileg 2021 első negyedévében kezdődött volna. Most, hogy végre ténylegesen is elstartolt, a Neom következő lépése az, hogy a metropoliszt „szabad zónává” nyilvánítsák, ahol más törvények érvényesek, mint Szaúd-Arábia többi részén. Al-Naszr szerint ez már 2022 első hónapjaiban megvalósulhat.

  • Kapcsolódó cikkünk:

Forrás: MTI

Friss hírek

A kávéról kicsit másképp (x)

Hatékonysági és újrahasznosítási lázban ég a világ, miért éppen a kedvenc forró fekete italunk alapanyaga lenne híján az alternatív felhasználási ötletekből, miért éppen a benne rejlő lehetőségeket ne aknáznánk ki?

Read More »