Macron 30 milliárd eurós újraiparosítási programot jelentett be

Emmanuel Macron francia államfő kedden egy öt évre szóló újraiparosítási programot jelentett be, amelynek középpontjában a nukleáris energia fejlesztése, valamint Franciaország „nagy innovációs nemzetté” tétele áll.

„A 2030-ig tervezett stratégia keretében 30 milliárd eurót fektetünk be” – mondta a francia elnök mintegy kétszáz üzleti vezető és diák előtt a hivatalában elmondott beszédében. Hozzátette: azt szeretné, ha Franciaország egy nagy innovációs nemzetté válna, véleménye szerint ugyanis hazája egyes európai országokhoz képest 15-20 éves lemaradásban van az innováció terén.

Macron elmondása alapján Franciaországnak vissza kell találnia „az innováció-termelés-export” ciklushoz, amelyből képesnek kell lennie finanszírozni és fenntarthatóvá tenni a szociális modelljét. Emlékeztetett arra, hogy a koronavírus-járvány több mint 110 ezer áldozatot követelt Franciaországban, leterhelte az egészségügyi ellátórendszert, megkérdőjelezte a gazdasági modellt az időszakos eszközhiánnyal és a vakcina-fejlesztésben tapasztalt lemaradással, s mindez érzékelhetővé tette az ország sebezhetőségét.

„Az egészségügyi válság rávilágított arra, hogy újra kell fogalmazni, mit is jelent az európai és a francia termelési függetlenség” – hangsúlyozta csaknem kétórás beszédében a francia elnök.

Emmanuel Macron francia elnök. Kép forrása: Flickr

A Franciaország 2030 elnevezésű program legfontosabb elemei közé tartozik a nukleáris energia, amely nem jár üvegházhatású gázok kibocsátásával. „Az első számú cél kisméretű, innovatív, jobb hulladékfeldolgozással járó atomerőművek építése Franciaországban” – jelezte Macron. A projektre egymilliárd eurót szán az állam. Második célként azt jelölte meg, hogy a zöld hidrogén vezetőjévé kell tenni Franciaországot, mégpedig két, elektrolízissel előállított hidrogént termelő üzem megépítésével.

Az elnök szerint „hatalmas beruházás szükséges az ipar dekarbonizációjának elősegítésére”. Megemlítette az acél-, a cement- és a vegyi ipart, ahol zöld hidrogénnel kell helyettesíteni a fosszilis energiákat, valamint a teherautók, a buszok, a vonatok és a repülőgépek üzemanyag-ellátását. Mint elmondta, Franciaország célja az, hogy 2030-ban évi 2 millió elektromos és hibrid járműt gyártson. Úgy vélte, hogy ez a cél akkor érhető el „az elmúlt három évtized után, amely kegyetlen volt a francia autógyártás számára, ha sikerül igazi együttműködő stratégiát megalkotni a nagy autógyártókkal”.

Emmanuel Macron bejelentett egy 6 milliárd eurós beruházási csomagot az elektronikai gyártás 2030-ig történő megduplázására, a chipgyártás ellátásának szavatolására. A gyógyszeripar területén megjelölt cél legalább húsz biogyógyszer létrehozása a rák, valamint az újfajta és az időskori krónikus betegségek gyógyítására.

Taktikus időzítés, szkeptikus ellenzék

A beruházási programot a francia államfő hat hónappal az elnökválasztás előtt mutatta be. Macron még nem jelentette be, hogy ismét elindul a posztért, de a felmérések szerint jelenleg minden esélye megvan arra, hogy újraválasszák.

Marine Le Pen, a Nemzeti Tömörülés államfőjelöltje szerint az elnök a franciák pénzét „a választási kampányára használja fel olyan ígéretekkel, amelyekkel az utódját kötelezi el”. Jean-Luc Mélenchon, a radikális baloldali Lázadó Franciaország jelöltje azt kifogásolta, hogy Macron „mindenhova atomerőműveket” tervez. A Greenpeace környezetvédelmi szervezet szerint a program „álmegoldásokat” tartalmaz, amelyek arra szolgálnak, hogy „továbbra is elhalasszuk a valódi (energetikai) átállást, és továbbra is úgy termeljünk, mintha a bolygó forrásai kiapadhatatlanok lennének”.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »