A globális félvezetőpiacon kialakult hiány, amely az autóiparban és a termelőcégek körében már hónapok óta érezteti hatását, akár két évig is eltarthat – mondta Jim Whitehurst a BBC-nek. A nyomást pedig csak fokozza, hogy a világgazdaság a járványhelyzet csillapodásával párhuzamosan gyorsulni kezdett.
A termelési és keresleti egyenlőtlenségek extrém mértékűek, az okostelefonoktól a játékkonzolokon át az autóiparig mindenkit érint, nagy a lemaradás – nyilatkozta Whitehurst a BBC World Business News-nak.
Whitehurst elmondta azt is, hogy az IBM-nél jelenleg azt vizsgálják, hogyan tudják párhuzamosan kiépíteni a megnövekedett igények kielégítésére szolgáló gyártási kapacitást és meghosszabbítani egyes komputertechnológiák élettartamát vagy újrahasznosítani azokat.
Az AlixPartners tanácsadó cég szerint a chiphiány csak az autógyártóknak 110 milliárd dolláros bevételkiesést jelent majd az idei évben. Januárban még 60,6 milliárd dolláros éves bevételkieséssel számoltak, tehát a kilátások azóta jelentősen romlottak.
A globális chiphiány kialakulása nagyrészt a járványra vezethető vissza, mert miközben a lezárások miatt sok gyártó és beszállító visszafogta vagy szüneteltette termelését, addig – ugyanígy a lezárások következtében – a játékkonzolok és okostelefonok iránti kereslet megugrott. Középtávon pedig az sem enyhít a helyzeten, hogy az autókba egyre több számítógépes rendszer van beépítve, ez a trend pedig az elektromos járművek terjedésével csak erősödni fog.
A teljes cikk angol nyelven a Capital.com oldalán olvasható.
A regisztrációs felület ide kattintva érhető el.