A statisztikák vezetése óta a legnagyobb mértékben esett vissza márciusban az ipari termelés Németországban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis csütörtöki jelentése alapján. A következő hónapokban sem várható jelentős javulás.
Márciusban az előző havihoz képest ár, szezonális és naptári kiigazítással a várt 7,5 százalék helyett 9,2 százalékkal csökkent az ipari termelés Németországban a februári 0,3 százalékos havi növekedés után. A havi csökkenés mértéke a statisztika vezetésének 1991-es kezdete óta a legnagyobb lett.
A feldolgozóipar termelése az előző havihoz képest 11,6 százalékkal csökkent márciusban. Az alapanyagok és alkatrészek termelése 7,4 százalékkal csökkent havi bázison, a fogyasztási cikkeké pedig 7,5 százalékkal. A tőkejavak termelése 16,5 százalékkal esett vissza, a gyógyszeripar termelése 11,8 százalékkal csökkent, a ruházati cikkek termelése pedig 11,5 százalékkal. A legnagyobb, 31,3 százalékos termeléscsökkenés az autóiparban következett be.
Az energiatermelés csökkenése 6,4 százalékkal viszonylag mérsékeltnek bizonyult, az építőipar termelése pedig kismértékben, 1,8 százalékkal emelkedett márciusban az előző havihoz képest. Az egy évvel korábbihoz képest ár és naptári kiigazítással 11,6 százalékkal csökkent az ipari termelés, míg februárban 1,8 százalék volt az éves csökkenés.
Egy ideig még nem lesz jobb
Az ipari termelés rekordmértékű visszaesésére számítanak a német vállalatok a következő hónapokban is a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének csütörtökön publikált felmérése alapján, a német iparvállalatok következő három hónap kilátásainak megítélését számszerűsítő index a német újraegyesítés óta a legalacsonyabb értékre zuhant.
Az index áprilisban mínusz 51,4 pontra esett a márciusi mínusz 21,4 pontról – a mutató eddigi legalacsonyabb értéke a 2008 decemberi mínusz 42,9 pont volt. Az előző havihoz képest 30 pontos csökkenés a valaha regisztrált legnagyobb lett, márciusban még csak 22,7 ponttal esett az index értéke.
„Kizárólag a gyógyszeripar tekint bizakodóan a jövőbe. Az ágazati index mínusz 19,4 pontról plusz 13,8 pontra emelkedett áprilisban” – tette hozzá.
Az autóipari index mínusz 44 pontra esett a márciusi mínusz 36 pontról, a vegyipari mínusz 42 pontra mínusz 11 pontról. Az élelmiszeriparban a várakozások indexe a márciusi plusz 3 pontról mínusz 17 pontra fordult áprilisban. A szén- és olajfeldolgozó iparban számítanak a legnagyobb termelés-visszaesésre a vállalatok: az index mínusz 0,1 pontról mínusz 92,0 pontra zuhant.
- Kapcsolódó cikkeink:
Forrás: MTI