Tízezrek vonultak utcára hétfőn számos indiai városban, órákkal azután, hogy az állampolgársági törvény módosításáról szóló jogszabály ellen tüntetők és rendőrök sebesültek meg, miután erőszakba torkolltak az egyetemi kampuszokon tartott tiltakozások.
A múlt héten hatályba lépett jogszabály értelmében indiai állampolgárságot adnak a Bangladesből, Pakisztánból és Afganisztánból 2015 előtt – vallási üldöztetés miatt – elmenekült buddhistáknak, szikheknek, dzsainistáknak, zoroasztriánusoknak és keresztényeknek, de az iszlám vallásúaknak nem.
A Narendra Modi indiai miniszterelnök hindu nacionalista kormánya által hozott rendelkezés bírálói szerint a jogszabály muszlimellenes, míg az északkelet-indiai határ mentén – amely Bangladessel határos – élők bevándorlási hullámtól tartanak. Az északkelet-indiai Asszám államban kitört tüntetéseken legalább négy tiltakozó vesztette életét a múlt hét óta.
A mostani zavargások vasárnap este kezdődtek, azután, hogy az újdelhi Dzsámia Millía Iszlámija nevű egyetem diákjai által tartott tiltakozó felvonulás a rendőrökkel való erőszakos összecsapásokba torkollott. A rendőrség könnygázt vetett be és őrizetbe vett 100 hallgatót, akiket végül hétfő reggel elengedtek. Legalább 69 ember – köztük 39 tüntető – sebesült meg, és legkevesebb négy buszt és 100 motorkerékpárt gyújtottak fel – közölte egy rendőrségi szóvivő.
Miután azt vetették a rendőrség szemére, hogy túlzott erőt alkalmazott az újdelhi tüntetések elfojtásához, összecsapások törtek ki a tekintélyes, észak-indiai Aligarh Muszlim Egyetemnél. Egyetemista hallgatók vasárnap este óta olyan indiai városokban tartottak tüntetéseket szolidaritásul az újdelhi tiltakozókkal, mint Mumbai, Haidarábád, Váránaszi, Kolkata és Csennai. Jelentések szerint diákok kövekkel hajigálták a rendőröket Lakhnau város Nadva nevű egyetemén.
Szintén hétfőn tízezrek vonultak utcára az állampolgársági törvény módosítása miatt az ellenzék uralta Nyugat-Bengál és Kerala államokban. Az NDTV nevű indiai televíziós csatorna szerint diákok szintén tüntetni készülnek a módosítás ellen Bengaluruban és Csandígarhban. Ezenkívül „békemenetet” terveznek tartani a Dzsámia Millía Iszlámija közelében.
Az indiai miniszterelnök „mélységesen nyugtalanítónak” nevezte az erőszakot, és békét szorgalmazott.
A módosítást különösen ellenzéki muszlim politikusok bírálták, elsősorban azt vetve a kormány szemére, hogy hátrányosan megkülönbözteti a muszlim menekülteket és a 170 milliós helyi muszlim kisebbséget. Bírálók szerint a módosítás ellenkezik az India világi alkotmányában rögzített értékekkel, mert a vallást az állampolgárság feltételéül szabja.
Forrás: MTI/dpa