Összecsaptak a rendőrök a tüntetőkkel Hongkongban, miután az új kiadatási törvény tervezete ellen tiltakozók többször nekinyomultak a kordonoknak, melyek mögött rendőrsorfal állt fel a kormányzati épületek védelmére – írta szerdán a South China Morning Post (SCMP) hongkongi lap.
A rendőrök előbb paprikasprayt vetettek be a felbőszült tüntetőkkel szemben, akik arcmaszkokkal és esernyőkkel védekeztek a maró anyag ellen. A rendőrök táblákon figyelmeztették a demonstrálókat, hogy amennyiben előrenyomulnak, erőszakot fognak alkalmazni velük szemben – jelentette a SCMP.
A paprikaspray azonban nem tántorította el a tiltakozókat, akik rövid hátrálás után újra és újra nekifeszültek a barikádoknak. A tömegből néhányan meg is dobálták a rendőröket. A rendőrség nem sokkal később több alkalommal könnygázt és vízágyúkat is bevetett, ezalatt pedig már a törvényhozókat sem engedték be a kormányzati épületekbe. A lépést azzal indokolták, hogy a békés demonstráció zavargássá alakult. Miután néhány tüntető bejutott a kormányzati komplexum egyik épületébe, a rohamrendőrök ott is könnygázt, illetve füstbombákat alkalmaztak. Az összecsapásokban az RTHK hírtelevízió szerint huszonketten megsérültek.

Tüntetők rendőrségi könnygáz elől menekülnek a kiadatási egyezmény ellen tartott tiltakozáson a törvényhozó testület épülete előtt Hongkongban, 2019. június 12-én. A törvényjavaslat lehetővé tenné, hogy Hongkong kiadjon szökevényeket Kínának. MTI/AP/Kin Cheung
Carrie Lam hongkongi kormányzó határozottan elítélte a tömegtüntéseket. Facebook-oldalán közzétett videójában zavargásoknak minősítette a történteket, s olyan cselekedetnek, amelyre a Hongkongot szerető emberek nem lennének kaphatók. A felvételen láthatóan fáradtan nyilatkozó Lam ismét védelmébe vette a törvénymódosítást, mondván, hogy próbálta elmagyarázni a terület lakóinak.
A kormányzó kemény szavainak dacára az összecsapások folytatódtak, bár a tüntetők kezdtek visszaszorulni a rendvédelmi szervek általi oszlatás hatására.
A törvényjavaslat elleni, tízezres tüntetések még vasárnap kezdődtek, a törvényhozói testület épülete körül pedig kedd éjszaka kezdtek gyülekezni a demonstrálók, hogy ellehetetlenítsék a szerda délelőttre tervezett ülést, melyen a törvényhozók az új kiadatási törvénytervezetről tárgyaltak volna. A hongkongi törvényhozás a blokád miatt kénytelen volt elnapolni az ülést, de nem vették le a napirendről a javasolt törvénymódosítást, amelyet a kormányzat június 20. előtt el akar fogadtatni.
A demonstrálók – zömében húszas éveik elején járó fiatalok – rövid ebédszünet után visszatértek az utcákra, mert el akarják érni, hogy a kormányzat tegyen le a törvénytervezetről.
Az új kiadatási törvényt sokan amiatt támadják, mert lehetővé tenné, hogy Hongkong szökevényeket – köztük esetleg politikai menekülteket – adjon ki Kínának, Peking ráadásul régebbi ügyekben is kérelmezhetné egyesek kiadatását. A javaslat ellenzői megkérdőjelezik a kínai bírósági rendszer tisztességességét és átláthatóságát.
A hétmillió lakosú, különleges közigazgatási státust élvező Hongkong az „egy ország, két rendszer” elv alapján autonómiát élvez azóta, hogy 1997-ben a brit gyarmati uralom alól visszakerült Kínához. Sok hongkonginak azonban nem tetszik, hogy Peking fokozatosan egyre szigorúbb ellenőrzés alá vonja a várost, és igyekszik növelni befolyását.
- Kapcsolódó cikkeink:
Forrás: MTI/dpa