William Barr az új amerikai igazságügyi miniszter

Az amerikai szenátus csütörtökön megszavazta Donald Trump elnök jelöltjét, William Barrt az igazságügyi miniszteri posztra.

A törvényhozás felsőháza 54:45 arányban szavazta meg a jelöltet, aki 1991 és 1993 között, George H. Bush elnöksége idején egyszer már vezette az igazságügyi minisztériumot. A tárca szóvivője a voksolás után bejelentette: William Barr még a nap folyamán leteszi a hivatali esküt.

A szenátusi meghallgatás során a demokrata párti politikusok amiatti aggodalmukat hangoztatták, hogy Barr felügyeli majd a tárca irányítása alá tartozó Mueller-bizottság munkáját is. A Robert Mueller vezette különleges vizsgálóbizottság azt hivatott feltárni, hogy történt-e összejátszás a 2016-os elnökválasztási folyamatban a Trump-kampány munkatársai és az oroszok között.

William Barr „a lehetséges legnagyobb átláthatóságot” ígérte a meghallgatásokon, arra viszont nem tett ígéretet, hogy a nyomozás végső következtetéseit teljes egészében nyilvánosságra hozza.

Néhány demokrata párti törvényhozó rosszallóan vetette fel azt is, hogy Barr tavaly 19 oldalas feljegyzést küldött az igazságügyi minisztérium vezetőinek és Donald Trump ügyvédeinek, mégpedig amellett érvelve, hogy nem lett volna szabad megengedni Robert Muellernek, hogy vizsgálja, vajon Trump akadályozta-e az igazságszolgáltatást. Barr a szenátusi meghallgatáson erre azt válaszolta, hogy a feljegyzés megírásakor nem ismerte a vizsgálat részleteit, csupán a sajtóban megjelent információkra hagyatkozhatott és hangsúlyozta, hogy a Mueller-vizsgálatot beavatkozás és befolyásolás nélkül folytatni kell.

Elemzők felhívják a figyelmet, hogy a 68 éves William Barr ma egy másfajta igazságügyi minisztériumba tér vissza, mint amilyen a tárca a kilencvenes évek elején volt.

A The Wall Street Journal című lap szerint az igazságügyi miniszter a korábbinál nagyobb szerepet játszik nemzetbiztonsági kérdésekben. Megszavazásával ugyanakkor olyan politikus kerül a tárca élére, aki erőteljesen védelmezi a végrehajtó hatalom, vagyis az elnök jogköreit. George H. Bush elnöksége idején például Barr amellett érvelt, hogy az elnöknek joga van kongresszusi jóváhagyás nélkül elrendelnie az amerikai fegyveres erő alkalmazását. Ez alapján került sor például Panama inváziójára 1989 és 1990 fordulóján, vagy amerikai katonák telepítésére Szomáliában 1992-ben – emlékeztetett a lap.

Forrás: MTI

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »